Ana Sayfa Ankara AK Parti ve CHP'den Açıklama Geldi

AK Parti ve CHP'den Açıklama Geldi

"Yeni Anayasa" için 81 gün sonra bir araya gelen Başbakan ile Kılıçdaroğlu görüşmesi 2 saat sürdü. Taraflar, Anayasa'nın değiştirilmesi konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2015 Çarşamba 18:03
AK Parti ve CHP'den Açıklama Geldi

en son Ankara'da yaşanan terör saldırısı sonrası bir araya gelen Başbakan Davutoğluve CHP lideri Kılıçdaroğlu, 81 gün sonra yeni Anayasa için bir araya geldi. Başbakan Davutoğlu ile CHP Genel BaşkanıKılıçdaroğlu'nun yeni anayasa, Meclis İçtüzüğü, reformlar ve bütçe konularında yaptıkları görüşme sona erdi. Görüşme 2 buçuk saat sürdü. Taraflar, Anayasa'nın değiştirilmesi konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Başbakan Davutoğlu, 2 saat 15 dakika süren görüşme sonrası Meclis'teki makamına geçti. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu görüşmesinde yer alan heyet ile bir toplantı yaptı.

İLK AÇIKLAMA CHP'DEN GELDİ: UZLAŞMAYA VARDIK

Görüşme sonrası ilk açıklama CHP Genel Başkanı Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'tan geldi. Koç, iki lider arasında 12 Eylül mevzuatının ayıklanması için uzlaşmaya varıldığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüşmedeki samimi halleri fotoğraflara yansıdı.

Koç'un açıklamaları şöyle:

"Bizim bugün itibariyle ifade edeceğimiz hususları şöyle paylaşabilirim. Siyasi partilerimizden eşit sayıda milletvekilinin katıldığı uzlaşma komisyonu 60 madde üzerinde anlaşma sağlamıştı. Bu uzlaşma komisyonunun tekrar canlandırılması gündeme geldi.

"TÜRKİYE 12 EYLÜL AYIBINDAN KURTULMAK ZORUNDA"

İkinci olarak, Türkiye 12 Eylül ayıbından kurtulmak zorunda. Darbe yasalarından çıkmak zorunda. 12 Eylül'den kalan birçok mevzuatın ayıklanabilmesi için çalışmalar yapılacak. Birinci sınıf demokrasiye ulaşabilmek için tüm 12 Eylül hukuki engellemelerinin kalkması gerekiyor. Bu konuda anlaşmaya varıldı.

KILIÇDAROĞLU'NUN TORBA YASA RAHATSIZLIĞI

Sayın Kılıçdaroğlu Torba yasalardan rahatsızlığı iletti. Meclis içtüzüğü çalışmalarının devam etmesi gerektiği bildirildi.

CHP, AB ile getirilen tüm paketlere olumlu oy kullanmıştır. Vize muafiyeti konusunda, verilerin korunması konusu olsun TBMM'ye gelecek reform paketine CHP desteğini sürdürecek.

Demokratik temsili parlamenter sistemin güçlendirilmesi, kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirilmesini ifade ettik.


Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'nu uğurlarken..

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sistemi konusunda kendi düşünceleri olduğunu aktardılar. Başkanlık sistemi konusunda pozisyonumuzu koruyoruz. Herhalde onlar da kendi pozisyonlarını koruyorlar. Net bir açıklama yok. Kişi hak ve özgürlüklerini öne alan, her türlü vesayetten arınmış, özgürlükçü bir anayasa istediğimizi söylüyoruz. Bu çerçevedeki görüşümüz belli. Bu çalışmanın devam etmesi bir tek bize bağlı değil. İktidar ile muhalefet partileri arasında bir görüşmemezlik vardı. Sayın Başbakan burada iyi niyetini ortaya koyuyor. SayınKılıçdaroğlu da dialoga açık. Sayın Kılıçdaroğlu tutuklu gazeteciler ile ilgili rahatsızlığını dile getirdi. Sayın Başbakan da daha önce bu konuda görüşlerini ortaya koyduğunu ifade etti."

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA

AK Parti adına açıklama ise Ömer Çelik'ten geldi. Açıklama yapan Çelik,"Görüşmede başkanlık sistemi, içtüzük ve AB mevzuatları gündeme geldi. CHP heyeti de parlamentosistemi üzerine görüşlerini belirtti. Meclis'in çalışma biçimi gözden geçirilmeli. Hükümetin denetlenmesi Meclis üzerinden yapılmalı. Görüşme çok verimli geçti." dedi.

Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları:

"Sayın Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyete teşekkür ediyoruz. Hiç soluk almadan bir beyin fırtınası oldu, bir yandan siyasi meselelerin görüşüldüğü toplantı oldu. Mevcut anayasanın değişmesi konusu ifade edildi. Bu konuda tam bir mutabakat var. Bizim anayasa hakkındaki görüşümüz son derece nettir. Biz bu anayasa ile 2023'e yön verileceğine inanmıyoruz. Türkiye 1876'dan beri anayasayı tartışıyor. Bir siyasi yazılım tartışılıyor. 2007'deki hazırlıklarımız ve 2011'de başlayan temaslarımızla Türkiye'nin net bir şekilde yeni anayasaya kavuşmasını arzu ediyoruz. Darbe anayasasının değişmesi konusunda mutabakat var.

"BAŞKANLIK SİSTEMİNİ GÜNDEME GETİRDİK"

Başbakanımız görüşmede başkanlık sistemini gündeme getirdi. Bu konuyu karşılıklı olarak tartışalım istiyoruz.

"MHP İLE GÖRÜŞTÜKTEN SONRA DAHA GENİŞ BİR ŞEKİLDE ELE ALINACAK"

Türkiye'de yargı bağımsızlığını temin etmek konusunda, kuvvetler ayrılığını düzene getirme konusunda, parlamentonun daha çok özne olması konusunda en önemlisi de halkın devlet yönetiminde öne çıkması konusundaki bir başkanlık sistemini öne sürdük. Onlar da bunun parlamenter sistemiyle olabileceğini söyledi. Gerçek anlamda bunu tartışmak istiyoruz. Her sistemin olumlu olduğu gibi olumsuz örnekleri de var. Önemli olan sistemin nasıl daha güçlü olacağını tartışmaktır. Konuşmalarımızda iç tüzük de ele alındı. MHP ile de görüştükten sonra daha geniş bir şekilde ele alınacak.

"HDP RANDEVUSUNUN İPTAL SEBEBİ YÖNETİCİLERDİR"

Biz her siyasi partiden randevu isteriz. Çünkü o partileri halk meclise sokmuştur. halkın iradesine saygımız var. Bu yüzden HDP'den de randevu istedik. Fakat HDP'li yöneticiler bu kadar ciddi bir konuyu gayri ciddiyet ile ele alarak konunun içini boşaltmaya çalıştılar. Bu yüzden HDP ile yapılması planlanan görüşme iptal edildi. HDP'den randevu istenmesinin sebebi partiye oy veren vatandaşlarımızdır, iptal sebebi partinin yöneticileridir

81 GÜN SONRA İLK GÖRÜŞME

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu en son Ankara'da yaşanan terör saldırısı sonrası bir araya gelmişti. İkili, 81 gün sonra yeniden bir araya geldi.

DAVUTOĞLU'NUN EKİBİ

Görüşmeye Davutoğlu ile birlikte Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı katıldı.

KILIÇDAROĞLU'NUN EKİBİ

Kılıçdaroğlu'na ise CHP genel başkan yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke ve Bülent Tezcan ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay eşlik etti.

MAKAM ODASININ GİRİŞİNDE KARŞILADI

Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki heyeti Meclis'teki makam odasının girişinde karşıladı. Görüşmeye basın mensupları da yoğun ilgi gösterdi. Davutoğlu veKılıçdaroğlu, girişte basın mensuplarına poz verdi.

HDP GÖRÜŞMESİ İPTAL EDİLMİŞTİ

Başbakan davutoğlu yeni anayasa çalışmaları kapsamında parti liderlerinden randevu talep etmişti.

CHP, MHP ve HDP'den bu randevu talebine olmulu yanıt gelmişti. HDP'li Sırri Süreyya Önder'in "kaçak çaymızı içip giderler " açıklaması sonrasında HDP ile randevu iptal edilmişti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık