Ana Sayfa Yaşam AYM’den aşı kararı

AYM’den aşı kararı

Anayasa Mahkemesi ebeveyn rızası olmadan çocuğu aşı yapılmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2015 Perşembe 11:19
AYM’den aşı kararı

Mustafa Aysal isimli vatandaş için “çocuğuna bebeklik dönemi aşılarının uygulanmasını kabul etmediği halde” mahkeme tarafından sağlık tedbiri uygulanılmasına karar verilmişti. Vücut bütünlüğüne dokunulamayacağını ve rızası olmadan tıbbı deneylere tabi tutulamayacağını belirten Mustafa Aysal, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) biresyel başvuruda bulunmuştu. AYM’nın konuyla ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Açıklamada; “Bir takım hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak için o hastalığın mikrobuyla hazırlanmış eriyik olarak tanımlanan maddelerin vücuda verilmesi şeklindeki aşı uygulamasının müdahalenin boyutundan bağımsız olarak vücut bütünlüğüne bir müdahale oluşturduğu açıktır. 


Bebeklik dönemi aşılarının yapılması hususunda zorunlu sağlık tedbiri uygulamasının başvurucunun maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkında bir müdahale oluşturduğu açıktır” denildi.

Başvurucunun anayasanın 17. maddesinde güvence altına alınan maddi ve manevi varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine karar veren AYM, yeniden yargılama yapılmak üzere kararının bir örneğinin ilgili mahkemeye gönderilmesine hükmetti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık