Ana Sayfa Gündem Bozdağ: İki Askeri Mahkeme Kaldırılacak

Bozdağ: İki Askeri Mahkeme Kaldırılacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun seçim sisteminin değişeceğini açıkladı. Bozdağ, ayrıca iki askeri mahkemenin de kaldırılacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 26 Aralık 2015 Cumartesi 10:25
Bozdağ: İki Askeri Mahkeme Kaldırılacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Antalya'da düzenlenen Yargı Teşkilatı Toplantısı'ndaHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu HSYK'nın seçim sisteminin değiştirileceğini açıkladı.Bakan Bozdağ ayrıca, yargıda çok başlılık olduğunu belirterek iki askeri mahkemenin kaldırılacağını da söyledi.

İSTİNAF AÇILIYOR

"İstinaf konusu Türkiye'de çok tartışıldı. Adeta yılan hikayesine döndü. 2004'te yasa çıktı.Avrupa Birliği ülkeleri İstinafı Türkiye'de faaliyete erken geçirelim diye bize fonlardan kaynak aktarımında bulundu. Bölge Adliye Mahkemelerini yaptık, söz verdiğimiz tarihte İstinafı faaliyete geçiremediğimiz için bu paraları maalesef geri vermek durumunda kaldık, sözümüzü tutamadık. 2004'ten 2016'ya kadar tam 12 yıldır mazereti tüketememişiz. Şuanda İstinafa geçelim dediğimde eminim ki pek çoğunuzun aklından 'Bu kadar hâkim, bu kadar savcı, işte bu durum, şu durum nasıl olacak bu iş?' diye pek çok soru geçiyor.

"MAZERET ÜRETMEYELİM"

Ama değerli arkadaşlar eğer mazeret ararsak istinafa geçmemek için yüz sene daha mazeret buluruz, mazeretleri tüketemeyiz. Onun için diyoruz ki bu mazeret anlayışına son verip bütün mazeretlere rağmen tarihi adımı atmak ve ortaya çıkacak bir takım aksaklıklar varsa çıktığı anda da müdahale ederek bu konuda gerekli yürüyüşe başlamak durumundayız. Eğer başlamazsak benim ömrüm yetmez bunu görmeye."

HSYK SEÇİMİ İÇİN DEĞİŞİM SİNYALLERİ

"HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı olarak bir hususu buradan özellikle ifade etmek istiyorum. HSYK seçim usulünü bu yöntemle devam etmesi yargıya en büyük zararı veriyor. Bundan sonrada verecektir. Yargının içindeki ayrışmalara son vermek için bizim bu seçim usulünü behemahal değiştirmemiz gerekiyor.

2018 İÇİN TARİH VERDİ

Eğer başka alanlarda uzlaşma sağlayamazsak bile hiç olmazsa HSYK nın seçim usülü konusunda bir uzlaşmayı ortaya koymaya mecburuz. 2018'de mevcut usulle yeni birHSYK seçiminin yapılmasının Türkiye'nin hayrına Türkiye'nin yararına olmadığına yürekten inanıyorum. Ben bu salonda olanların da olmayanların da buna yürekten inandığını biliyorum."

ASKERİ YÜKSEK MAHKEMELER KALKACAK

"Yargıda çok başlılık da var. Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi bunları da artık ortadan kaldırıp askeri yargıyı Yargıtay'da, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'niDanıştay'da birleştiren bir adımı atmakta Türkiye'nin yararına olacak tarihi bir reform olduğunu düşünüyoruz.

Umarız burada da bir uzlaşma olur. Çünkü diğer partilerin seçim beyannamelerinde ve millete söyledikleri sözlerin içerisinde bu konuda onların da bizimle aynı yaklaşımda olduğunu görüyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık