Ana Sayfa Sağlık Dünyanın En Pahalı Sütü! Kilosu 5- 6 Bin TL

Dünyanın En Pahalı Sütü! Kilosu 5- 6 Bin TL

Dünyanın üretilmesi en zahmetli, en pahalı sütü arı sütünün kilosu toptan 5 - 6 bin TL'ye satılıyor. Doğanın mucizesinin faydaları saymakla bitmiyor.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2015 Pazartesi 23:02
Dünyanın En Pahalı Sütü! Kilosu 5- 6 Bin TL

Dünyanın üretilmesi en zahmetli, en pahalı sütü arı sütü adeta doğanın mucizesi. Binbir derde deva arı sütünün faydaları saymakla bitmiyor ancak fiyatı can yakıyor. Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, az sayıda arıcı tarafından üretilen arı sütünün kilosunun toptan 5- 6 bin TL'ye satıldığını belirterek, "Ülkemizde arı sütü en fazla Ege ve Marmara Bölgesi'nde üretiliyor. Az miktarda üretildiği ve çok değerli bir ürün olduğu için perakende olarak genelde gram halinde satılıyor" dedi.

TÜRKİYE ÇİN'DEN SONRA İKİNCİ

Dünyada bal üretiminde Çin'den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye'de, 57 bine yakın arıcı tarafından 7 milyon arı kolonisinde yılda 100 bin tonun üzerinde bal, 65 kilogram civarında ise arı sütü üretimi yapılıyor. Türkiye'nin yıllık bal ihracatı 5 bin tona yükselirken bal, bal mumu, polen ve arı sütü gibi arı ürünlerinden ise milli ekonomiye 600 milyon TL'lik katkı sağlanıyor.

ARI SÜTÜNE RAĞBET

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, Türkiye'de bal üretiminde iller bazındaOrdu'nun birinci sırada yer aldığını, kentte 5 bine yakın gezginci arıcının yılda 15 bin ton civarında bal ürettiğini, yüksek gelir getirmesi nedeniyle artık arı sütü üretiminin de rağbet gördüğünü söyledi.


"EN FAZLA ARI SÜTÜ ÜRETİMİ BURSA'DA"

Bal üretiminde ilk sırada yer alan Ordu'nun arı sütü üretiminde gerilerde olduğunu belirtenAydın şöyle devam etti:

"5 bin üye arıcımız var ancak arı sütü üretenin sayısı parmakla gösterilecek kadar az. Arı sütü kilosu bizde toptan 5 bin TL civarında satılıyor. Kolay pazar bulunduğu için perakende gram işi satılıyor genelde, gram işi olunca fiyat daha da yüksek oluyor. Ana arı üreten arıcılarımız arı sütü üretimi yapıyor. Türkiye genelind ki üretimle ilgili Gıda ve Tarım Bakanlığı'nda bir veri yok. Türkiye'de en fazla arı sütünün Ege ve Marmara bölgesinde üretildiğini biliyoruz. En fazla üretim de Bursa'da. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nin arı sütüyle ilgili yoğun çalışmaları var. Doğu Karadeniz Bölgesi Gelişme Planı (DOKAP) arı sütü, polen,propolis projesi kapsamında Karadeniz'de Samsun'dan Artvin'e kadar 7 ilde arıcılara eğitim veriyor. Ordu'da arıcılara yönelik arı sütü eğitimleri ise 2016 yılının İlkbahar'ında başlayacak. İlerleyen yıllarda da arı sütü üretiminde iyi konuma geleceğiz. İyi bir arı kovanında 400- 500 gram arı sütü toplanıyor. Bunu toplu üretenler toptan 5-10 kilogram halinde yüksek fiyata satıyorlar. Bu çalışmalarla üretimin daha da artması sağlanacak."

ARI SÜTÜNÜN FAYDALARI

- Arı sütü kürü ile bağışıklık sisteminin güçlendiği, bünyedeki bakteri ve mikropları yok ettiği, hatta oluşumunu engellediği kaydedilmiş.

- Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini hızlandırır. Kas ve kemik gelişimlerini destekler.

- Romatizmal hastalıklarda yardımcı tedavi olarak kullanılır.

- Tansiyon hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda tansiyonu dengelediği rapor edilmiştir.

- Diyabet hastalarına verilen arı sütü kürü ile bu hastalarda çok ciddi iyileşme gözlemlenmiştir.

- MS gibi çok ciddi hastalıklarda bile propolis ile birlikte çok iyi sonuçlar alındığı belirtilmiştir.

- İçinde var olan enerji nedeniyle yorgunluğu atar, enerji verir, insanı zinde tutar.

- Arı sütü üst solunum yolu rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Astım, bronşit ve nefes darlığı çeken hastaları tedavi ettiği, akciğeri temizleyip balgamı söktürdüğü bilinmektedir.

- arisutu5_2112- Hücre yenileyici etkisi nedeniyle saç dökülmesine karşı kullanılır.

- Yine hücre yenileme özelliği nedeniyle cilt kırışıklıklarını gidermede kullanılır. Merhem olarak da kullanılan arı sütü insan cildinin güzelleşmesinde inanılmaz etkiler gösterir.

- Hücre yenileme özelliği nedeniyle kanserli hücreleri yok etmede ve savaşmada kullanılır.

- Midenin rahatlamasını sağlar. Ülser gastrit gibi mide hastalıklarını ve mide yanmasını önler.

- Kalp ve damar sistemini desteklediği gözlenmiştir. Arı sütünün özellikle damar tıkanıklığını kolaylıkla giderdiği, kan akışını düzenlediği tespit edilmiştir. Kolesterole iyi geldiği gözlenmiştir.

- Sara hastalığında nöbetlerin hafiflemesini sağlamaktadır.

- Arı sütünün doğal bir insülin gibi kandaki şekeri yakarak enerjiye dönüştürdüğü ve insülin ihtiyacını azalttığı tespit edilmiştir.

Unutulmamalıdır ki, bu doğa mucizesi yalnızca hastalıkta değil hastalıkları önleme, yaşam kalitesini artırma ve sağlıklı yaşam için de kullanılabilir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık