Ana Sayfa Eğitim Engelli Çocuklara İşkencede Öğretmenden Şok İddia

Engelli Çocuklara İşkencede Öğretmenden Şok İddia

Kocaeli'de engelli çocuklara işkence yapılan kurumda geçmiş yıllarda çalışan öğretmen E.Ç., "Kurumda yapılan işkencelerden herkesin haberi var ama kimse bir şey yapmıyor." dedi.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2015 Cuma 17:39
Engelli Çocuklara İşkencede Öğretmenden Şok İddia

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunanKöseköy Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi'nde çekilen görüntülerde engelli çocuklara kaynar suyla işkence ederken ve çocuklardan birini yere yatırıp döverken görüntülenen M.A. isimli kadın ifade verdi. M.A., çocuğu altını ıslattığı için yıkadığını söyledi. Daha önce kurumda çalışmış E.Ç. isimli öğretmen ise "Kurumda yapılan işkencelerden herkesin haberi var ama kimse bir şey yapmıyor." dedi.

Rehabilitasyon merkezinde yapılan işkencenin görüntülerinin ortaya çıkması üzerine İHA tarafından servis edilen haberi ihbar olarak kabul eden Kartepe Emniyet Müdürlüğüekipleri hemen konu ile ilgili çalışma başlattı. Görüntüleri inceleyen Kartepe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, o sırada orada bulunan 4 kişinin kimliğini tespit etti. Kimlikleri tespit edilen M.A., S.Y., E.Ç. ve A.R.P.'nin adresleri tespit edilerek ifadeleri alınmak üzereKartepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

"ALTINA KAÇIRMIŞTI YIKADIM"

Görüntülerde engelli bir çocuğa kaynar su ile işkence eden ve çocuğun çığlıklarına rağmen yanındaki kişilerle birlikte kahkalar atan M.A. isimli kadının, "Görüntülerdeki kişi benim, ancak çocuklara işkence ettiğim doğru değildir. Banyoda çekilen görüntüdeki çocuk o gün tuvaletini altına kaçırmıştı. Bu sebeple çocuğu banyoya götürdüm ve yıkadım. Çocuğun temizliğini yaptığım sırada çekilen görüntüler gerçeği yansıtmamaktadır" şeklinde ifade verdiği ortaya çıktı.


"YERE, KENDİNE ZARAR VERDİĞİ İÇİN YATIRDIM"

Başka bir görüntüde yere yatırdığı çocuğun üzerine çıkan ve arka planda sesi gelen erkek ile birlikte engelli çocuğu dövdüğü görülen M.A., "O çocuk orada kendisine zarar veriyordu. Bu sebeple yere yatırarak üzerine çıktım ve hareket etmesini engelledim. Bunu kendisine zarar vermesini engellemek amacıyla yaptım" şeklinde ifade verdi. Ancak görüntüde M.A.'nın ifadelerinin aksine, M.A. ile birlikte yanındaki erkek çocuğun korkuyla yerde yattığı ve kurtulduğu anda koşarak M.A.'dan uzaklaştığı görülüyor. Aynı görüntüde arka plandan gelen tokat sesi ve M.A.'nın çocuğa ettiği küfürler de bu ifadeyi yalanlıyor.

Görüntülerde orada bulunduğu görülen S.Y. isimli kadın öğretmen ile görüntülerin arka planında sesinin geldiği tespit edilen A.R.P. isimli erkek temizlik işçisi ise görüntülerin iki yıl önce çekildiğini, bu sebeple olayı hatırlamadıklarını söylediler.

"ÇOCUKLARA BUNUN YAPILDIĞINDAN KURUMDA ÇALIŞAN HERKESİN HABERİ VAR"

Öte yandan, görüntüler çekildiği sırada yine orada bulunduğu tespit edilen ve bu sebeple ifadesine başvurulan E.Ç. isimli kadın öğretmen ise, "Ben o kurumda kısa bir süre çalıştım. Bu olayların sürekli olarak gerçekleştiğini gördüm. Durumu kurum müdürüne aktardım ancak hiçbir yaptırım uygulanmadı. Bir süre sonra orada gerçekleşen olayları kaldıramadım ve işten ayrıldım. Çocuklara yapılanlardan kurumda çalışan herkesin haberi var. Ancak kimse hiçbir şey yapmıyor. Ben de bunlara engel olamayınca işten ayrılma yolunu seçtim" şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

Kartepe İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olayın gerçekleştiği Köseköy Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki tüm çalışanların konuyla ilgili ifadelerine de başvurdu. Görüntülerde olmayan diğer çalışanların ve kurum müdürü Turgay Akdoğan'ın ifadelerinde böyle bir durumun gerçekleştiğinden haberlerinin olmadığını söyledikleri öğrenildi.

Görüntülerin çekildiği Köseköy Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından görevlendirilen iki müfettişin soruşturması ve Kartepe İlçeEmniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışma devam ediyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık