Ana Sayfa Gündem Erdoğan; PYD Temizlenene Kadar Durmayacağız

Erdoğan; PYD Temizlenene Kadar Durmayacağız

Üçlü Suriye zirvesi sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "PYD'nin elindeki tüm bölgeler kontrol altına alınana kadar durmayacağız." dedi.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2018 Çarşamba 16:44
Erdoğan; PYD Temizlenene Kadar Durmayacağız

Üçlü Suriye zirvesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet BaşkanıVladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

İlk söz alan Erdoğan şunları söyledi:

Bu zirveye ev sahipliği yapıyor olmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Bugün önümüzdeki döneme ışık tutacağına inandığımız istişareler gerçekleştirdik.

"TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNE AYNI MESAFEDE OLUNMALI"

Gerginliği azaltma bölgelerinde sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. İdlib'deki 8. gözlem noktamızla kararlılığımızı gösterdiğimize inanıyorum. Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır. Çevre ülkelere ve tüm bölgeye tehdit oluşturan terör örgütlerinin dışlanması çok ama çok önemlidir. Türkiye, DEAŞ'a karşı en etkin mücadeleyi veren ülkedir. Zeytin Dalı Harekatı ile de aynı mücadeleyi bir başka terör örgütü olan PYD/YPG'ye karşı veriyoruz. Teröristlerden temizlediğimiz bölgeleri temizlemekle kalmıyoruz, altyapı ve üst yapısı ile yaşanabilir hale getiriyoruz.

"PYD TEMİZLENENE KADAR DURMAYACAĞIZ"

Ülkemizde 3.5 milyon Suriyeliyi konuk ediyoruz. Cerablus ve El Bab bölgesine şu ana kadar 160 bin Suriyeli kardeşimiz geri döndü. Afrin'e de yüz binlerce Suriyeli kardeşlerimizin döneceğini düşünüyoruz. Münbiç başta olmak üzere PYD/YPG'nin kontrolündeki tüm bölgeleri temizlemeden durmayacağımızı bir kez daha söylemek istiyoruz.

"SURİYE HUZUR BULMADAN TÜRKİYE HUZUE BULMAZ"

Dikkat edilirse DEAŞ ve YPG, çatışır gibi görünse de birbirlerine alan açmaktadır. Suriye'de belli bölgelere önce DEAŞ sokulmakta sonra onunla savaşıyor görüntüsünde YPG sokulmakta ve terör döngüsü tamamlanmaktadır. Suriye huzur bulmadan Türkiye huzur bulamaz. Suriye'de yaşananların anlamı ve önemli bizim için ayrı bir yere sahiptir.

"TÜM OPERASYONLARIMIZDA SİVİL KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇTİK"

Suriye'deki tüm operasyonlarımızda sivil kayıpların önüne geçtik. Bizim operasyon bölgelerimizle, diğer şehirlerin fotoğrafları yan yana konulursa ne demek istediğimiz anlaşılacaktır. Buna karşılık terör örgütünün etkin olduğu bölgelerde sürekli bir gerilim olduğu görülüyor. Suriye'nin toprak bütünlüğünün temin edilmesi ve ülkenin geleceğinin inşası için hemfikiriz.

"MUTABIK KALDIĞIMIZ HEDEFLERE KARARLILIKLA YÜRÜYECEĞİZ"

Önümüzde zor ama başarı ışığı kuvvetlenen bir yol. Ne Suriye, ne de bölgemizin geleceğinin 3-5 terör örgütü tarafından karartılmasına izin vermeyeceğiz. Mutabık kaldığımız hedeflere kararlılıkla yürüyeceğiz. Uluslararası toplumu, sorunun adil çözümüne destek olmaya çağırıyoruz. Yaptığımız istişare ve aldığımız kararların Suriye için hayırlı olmasını diliyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Uzay Çağının Rekor Soğuklarına Hazırlıklı Olun

Uzay Çağının Rekor Soğuklarına Hazırlıklı Olun

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık