Ana Sayfa Ankara Gümüşhane-Bayburt Havalimanının 1,5 Yıl İçerisinde Açılması Planlanıyor

Gümüşhane-Bayburt Havalimanının 1,5 Yıl İçerisinde Açılması Planlanıyor

Gümüşhane ve Bayburt illeri arasında yapımı devam eden 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanının 1,5 yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Havalimanı Gümüşhane şehir merkezine 67, Bayburt'a ise 47 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2018 Cuma 12:06
Gümüşhane-Bayburt Havalimanının 1,5 Yıl İçerisinde Açılması Planlanıyor

Gümüşhane ve Bayburt illerine hizmet verecek yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı inşaatında dolgu çalışmaları sürüyor. İki kenti havalimanı ile buluşturacak Gümüşhane'nin Köse ilçesine bağlı Salyazı köyünde yapımı süren havalimanında pist ve altyapı çalışmaları kış mevsimine rağmen hız kesmeden devam ediyor.

2020'DE TAMAMLANACAK

Gümüşhane şehir merkezine 67, Bayburt'a ise 47 kilometre uzaklıkta bulunan ve yer tesliminin ardından 13 Mart'ta yapımına başlanan havalimanı projesinin 31 Mart 2020'de tamamlanması öngörülüyor. Büyük uçakların rahatlıkla inebileceği, yan yollarla 60 metre genişliğinde, 3 kilometre uzunluğunda piste sahip olacak havalimanının bölgedeki turizm, ticaret, sanayi ve istihdamın gelişmesine de katkı sağlaması bekleniyor.

YILDA YAKLAŞIK 2 MİLYON KAPASİTELİ OLACAK

Havalimanı inşaat alanında Köse Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat ile incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, havalimanı projesinin Gümüşhane ve Bayburt bölgesine hizmet verecek çok önemli bir yatırım olduğunu vurguladı. Taşbilek, havalimanının yılda yaklaşık 2 milyon yolcu kapasiteli olacağına dikkati çekerek, yatırımda emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm devlet büyükleri ve yetkililere teşekkür etti.

'DEVLETİN ÇOK ÖZELLİKLİ, ÖNEMLİ BİR YATIRIMI'

Havalimanının bölgedeki bütün havalimanlarına alternatif olabilecek önemde olduğunun altını çizen Taşbilek, "Tamamlandığında bölgemize ve yakın coğrafyadaki her yere hizmet verebilecek kapasitede bir havalimanı olacak. Devletimizin önemli bir yatırımı. İnşallah en kısa zamanda tamamlanarak bölgemizin kalkınmasına da çok önemli katkılar sunacaktır." dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık