Ana Sayfa Dünya Gürcistan Başbakanı Görevinden İsitifa Etti

Gürcistan Başbakanı Görevinden İsitifa Etti

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, "Görevler geçicidir, sonsuz olan sadece vatan ve Tanrı'dır." diyerek görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2015 Çarşamba 21:43
Gürcistan Başbakanı Görevinden İsitifa Etti

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Garibaşvili,hükümet binasında düzenlediği basın toplantısında, "Görevler geçicidir, Sonsuz olan sadece vatan ve Tanrı'dır." istifa ettiğini söyledi.

"ÜLKEMİN SADIK BİR ASKERİ OLMAYA DEVAM EDİYORUM"

Son yıllarda Gürcistan hükümetinin birçok alanda önemli adımlar attığını, özellikle AB veNATO'yla entegrasyon sürecinde ciddi ilerlemeler kaydedildiğini belirten Garibaşvili, "Görevler geçicidir. Sonsuz olan sadece vatan ve Tanrı'dır. Açıkçası benim için görevler değil, ülkeme ve değerli vatandaşlarımıza hizmet etmek önemli. Ben görevimden istifa ediyorum ama ülkemin sadık bir askerisi olmaya devam ediyorum" dedi.

İSTİFASINI GELECEK NESİLE DEMOKRASİ AÇISINDAN ÖRNEK OALRAK GÖSTERDİ

Garibaşvili, 2013'te görevi devraldığı eski Başbakan Bidzina İvanişvili gibi uygun zamanda göreve geldiğini ve uygun zamanda da istifa ettiğini ve böylece gelecek nesile demokrasi açısından bir örnek bıraktığını söyledi.

MUHALEFET PARTİSİNDEN ESKİ BAŞBAKAN İDDİASI

Bazı muhalefet partileri, Garibaşvili'nin istifasının, 2016 'da düzenlenecek seçimlerle ilgili olduğunu ileri sürdü. Gürcistan'ın en büyük muhalefet partisi "Birlik Ulusal Hareketi"nin liderleri, düzenledikleri basın toplantısında kararın aslında Garibaşvili değil, eski Başbakan İvanişvili tarafından verildiğini iddia etti.

ÜLKEYİ ZOR DURUMA DÜŞÜRMEKLE SUÇLANDI

Parti liderlerinden Giga Bokeria, İvanişvili'nin hala hükümet üzerinde etkili olduğunu öne sürerek, Garibaşvili'nin İvanişvili'nin isteği uyarınca istifa ettiğini savundu. İvanişvili'yi kurduğu ekiple ülkeyi "zor duruma" düşürmekle suçlayan Bokeria, halkın 2016'daki seçimde İvanişvili'ye demokratik yoldan "hayır" demesi gerektiğini savundu.

Gürcistan Anayasası'na göre, iktidar partisi "Gürcü Hayali", bir hafta içinde cumhurbaşkanına yeni başbakan adayını sunacak.

ERKEN GENEL SEÇİM OLABİLİR

Cumhurbaşkanı, daha sonra yeni başbakanın belirlediği bakanlar kurulu listesini ve programını parlamentoya gönderecek. Yeni hükümetin kurulabilmesi için parlamentonun bir hafta içinde yeni kabineye güvenoyu vermesi gerekiyor. Kabinenin güvenoyu alamaması durumunda cumhurbaşkanı, parlamentoyu feshedip "erken genel seçime" gitme yetkisine sahip. Ivanişvili'nin kabinesinde 2012-2013 yılları arasında içişleri bakanı olarak görev yapan Garibaşvili, Ivanişvili'nin istifasının ardından, 20 Kasım 2013'te başbakan olmuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık