Ana Sayfa Gündem Her Saat Başı Bir Sağlık Çalışanı Şiddet Görüyor

Her Saat Başı Bir Sağlık Çalışanı Şiddet Görüyor

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, “Sağlık Çalışanlarına şiddetin giderek arttığını, halen gözle görülür caydırıcı tedbirlerin hayata geçirilmediğini ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılmadığını” belirtti.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2015 Perşembe 22:19
Her Saat Başı Bir Sağlık Çalışanı Şiddet Görüyor

İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli bir doktor, acil servise gelen bir hasta yakını tarafından ateşlenen silah sonucunda ayağından yaralandı, yapılan saldırı son günlerde meydana gelen şiddet olaylarından sadece gördüklerimiz diyen Erözgün;” bu olaylardan hemen önce ve sonrasında arka arkaya yaşadığımız saldırılar, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin tırmanışındaki çarpıcı artışı göstermektedir” dedi.

Erözgün vatandaşların sağlık hizmetindeki beklentilerinin yüksek olması, hastanedeki ya da sistemin işleyişindeki her türlü olumsuzluktan sağlık çalışanlarını sorumlu tutmakta, bunun sonucu olarak ta şiddet geliştiğini söyleyen Okay Erözgün açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Tüm sağlık çalışanları neredeyse tükenmiş, huzursuz, mutsuz ve geleceklerinden endişelidir.

Hasta yakının silahlı olarak acil servis de olay çıkarması ve sağlık çalışanlarına ateş etmesi şiddetin hangi boyutlara ulaştığını göstermesi açısından önemlidir. Bunlar medyaya yansıyan şiddet olaylarıdır, medyaya yansımayan kırsalda görev yapan doktor, ebe, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarının uğradığı hakaret ve psikolojik baskıların haddi hesabı yoktur, gecenin bir vaktinde kapılarının kimin tarafından çalınacağı belli olmayan vefakâr ve çilekeş sağlık çalışanlarının can güvenlikleri bulunmamaktadır.

Artan şiddet olayları gün geçtikçe dayanılmaz hale gelmektedir. Şifa bekleyen vatandaşın nasıl sağlık hizmeti görme hakkı varsa, şifa veren sağlık çalışanının da saygı görme ve güvenli çalışma hakkı vardır.

Sağlık çalışanına el kaldırmak suretiyle insan hayatını riske atan şiddetin kabul edilemez, kamuoyunun ve hükümetin artık şiddet hakkında farkındalıgını arttırması gerekmektedir.

Hükümetin şiddet olaylarını caydırıcı nitelikte ciddi adımlar atması gerekmektedir. Vatandaşa şifa elini uzatan sağlık çalışanına kalkan eli en ağır şekilde cezalandıracaksın ki, gecesini gündüzüne katarak zor şartlar altında hizmet veren sağlık çalışanına bir daha tek el dahi kalkmasın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık