Ana Sayfa Gündem Herkesin Parmak İzi Saklanacak

Herkesin Parmak İzi Saklanacak

Hükümet, TBMM'ye sunduğu yasa tasarısıyla herkesin parmak izini aile kütüklerine ekleyecek.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2015 Çarşamba 12:09
Herkesin Parmak İzi Saklanacak

Hükümet, TBMM'ye yeni bir torba yasa tasarısı sundu. Tasarıya göre; çocuklar da dahil tüm vatandaşların parmak izi, damar izi ve el ayası (biyometrik veri) alınarak aile kütüklerine eklenecek ve elektronik ortamda saklanacak.

BAKANLIK KARAR VERECEK

Biyometrik verilerin hangisinin kimlik kartında yer alacağına İçişleri Bakanlığı karar verecek. Çocuklardan kaç yaşından itibaren biyometrik veri alınacağı ise İçişleri Bakanlığıtarafından belirlenecek.

Tasarı şu düzenlemeleri öngörüyor:

BİYOMETRİK VERİ

Nüfus cüzdanları kaldırılarak yerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı uygulamasına geçilecek. Aile kütüklerine biyometrik veri (parmak izi, damar izi ve el ayası) eklenecek. Kimlik kartında yer alacak biyometrik verinin türü, niteliği ve alınma yaşı İçişleri Bakanlığı'nca belirlenecek. Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartı başvurusu veli veya vasileri tarafından yapılabilecek. Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler, kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamayacak.

KOLLUK KUVVETLERİ ARAŞTIRMA YAPABİLECEK

Biyometrik veri sadece elektronik ortamda tutulacak. Kimlik kartı talebinde bulunan kişi ile nüfus kütüklerinde kayıtlı kişinin aynı kişi olup olmadığı konusunda tereddüte düşülmesi durumunda mülki idare amirinin emri ile kolluk kuvvetlerine araştırma yaptırılabilecek.

SGK YASASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

'Biyometrik doğrulama sistemi'nin uygulanma yolu ilk olarak 2012'de SGK yasasında yapılan değişiklikle özel hastanelerde açılmıştı. Fişleme yapılacağı gerekçesiyle tartışma yaratan yasayı, Anayasa Mahkemesi, değişikliğin anayasaya aykırı olmadığına hükmederek Nisan 2015'te uygulanmasına onay vermişti.

Tasarı ayrıca şu düzenlemeleri öngörüyor:

* Dövizli askerlik 6 bin Avro'dan 1000 Avro'ya düşürülecek.

* Er ve erbaşların harçlığı 100 liraya, askeri öğrencilerin harçlığı 400 liraya yükseltilecek.

* Öğretim üyelerinin emeklilik yaşı, yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar 72 yaş olacak.

* Kamu payı yüzde 50'den az olan ve Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin bağımsız denetim raporları Sayıştay'a gönderilecek. Sayıştay, kendisine sunulan bağımsız denetim raporları üzerinden değerlendirme yaparak hazırlayacağı raporu TBMM'ye sunulacak. (Kaynak: Cumhuriyet)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık