Ana Sayfa Yaşam Himalayalarda ‘yürüyen’ balık ve hapşıran maymun bulundu

Himalayalarda ‘yürüyen’ balık ve hapşıran maymun bulundu

Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF), 2009-2014 yılları arasında doğu Himalayalarda 200’ü aşkın yeni tür keşfedildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2015 Çarşamba 12:22
Himalayalarda ‘yürüyen’ balık ve hapşıran maymun bulundu

Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF) tarafından yayımlanan bir raporda, 2009-2014 yılları arasında Himalayaların doğu bölümünde yapılan araştırmalarda 200’ü aşkın tür keşfedildiği, bölgenin hassas ekosistemi korunmadığı takdirde bu türlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Bhutan, kuzeydoğu Hindistan, Nepal, kuzey Myanmar ve güney Tibet bölgelerinde yapılan araştırmalarda keşfedilen türler arasında, su dışında solunum yapabilen ve dört gün kadar hayatta kalabilen mavi renkli bir “yürüyen yılan başlı balık” türü de bulunduğu kaydedildi. Balığın ıslak zeminde 400 metre kadar sürünerek ilerlediği belirtildi.

YAĞMURLU HAVALARDA HAPŞIRAN MAYMUN

Keşfedilen bir başka türse, kalkık burnu nedeniyle yağmurlu havalarda hapşırmaya başlayan siyah ve beyaz renkli bir maymun. Bilim insanlarının Myanmar’da keşfettiği maymunun yağmur yağdığında başını dizlerinin arasına saklayarak, burnuna su kaçmasını engellemeye çalıştığı gözlemlendi.

Bölgede keşfedilen 211 yeni tür arasında 133 bitki, 26 balık, 10 amfibi, 39 omurgasız, bir sürüngen, bir kuş ve bir de memeli bulunuyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık