Ana Sayfa Gündem İnsan Hakları Gününde Buruk Kutlama

İnsan Hakları Gününde Buruk Kutlama

10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınlayan Tüm Sağlık-Sen Genel başkanı Okay Erözgün

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2015 Çarşamba 12:12

İnsan Hakları Gününde Buruk Kutlama

10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınlayan Tüm Sağlık-Sen Genel başkanı Okay Erözgün “BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 67. yıl dönümün de çalışma hayatında çalışan haklarının evrensel standartlara ulaşmamış olmasının burukluğunu yaşıyoruz” dedi.

Yarın 10 Aralık İnsan Hakları Günü. Birleşmiş Milletler İnsan hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 67. Yılı Tüm dünyada da olduğu gibi Türkiye’de de İnsan hakları Günü olarak kutlanıyor.

Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle insanlık hak ve  onurunun hiçbir ayrım gözetmeksizin korunması için ortak standartlar oluşturmayı  amaçlıyor. Dünya standartlarına ulaşmayı hedeflen Türkiye’de ise henüz  insan hakları konusunda  yerleşmiş bir kültür ve yaşam biçimi ne yazık ki bulunmuyor. Ülkemiz özellikle de çalışma hayatı göz önüne alındığında  dünya standartlarının oldukça gerisinde bulunmakta.

10 Aralık İnsan hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün de bu soruna dikkat çekiyor.

“Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 67. yıl dönümün de çalışma hayatında çalışan haklarının evrensel standartlara ulaşmamış olmasının burukluğunu yaşıyoruz” diyen Erözgün, “Tüm insanlara eşit ve devredilemez haklar tanınması ve temel hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla hazırlanan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, günümüzün de en geçerli ve güncel belgelerinden biri olmaya devam etmekte ve maalesef ülkemizde; çalışma hayatı ile ilgili yapılması gereken düzenlemelerin bu beyannameye uygun hale getirilememiş olması, nedeniyle çalışma hayatında sorunlar devam etmektedir” dedi.

Çağdaş ve demokratik hukuk devleti standartlarına sahip olmayı hedefleyen tüm ülkeler için insan haklarına saygının en önemli unsur olması gereğine vurgu yapan Erözgün mesajında şu görüşlere yer verdi:

“İnsan haklarına saygı, temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi, siyasal ve toplumsal kültürümüzün dayandığı en önemli olgulardan biridir.

İnsan haklarının korunması ve genişletilmesi hedefine ulaşılması, sadece bazı bireysel haklarda yasal düzenlemelerin yapılmasıyla sağlanamaz. Bireysel haklarla birlikte çalışma hayatında da gerekli olan yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Köle düzeninde bir çalışma hayatının giderek yaygınlaştırılması ve taşeronlaşmış bir çalışma modelinde, güvencesiz iş ve işçi sağlığı varken, iş güvenliği bakımından gerekli olan tedbirler alınmadan, çalışanların sağlığı tehdit altında iken insan haklarından bahsedilmesi mümkün değildir.

10 Aralık İnsan Hakları Gününün çalışma hayatındaki haksızlıkların ve adaletsizliklerin ve çalışma barışını olumsuz yönde etkileyen ayrıcalıkların sona erdirilmesine sebep olmasını dilerken,  Tüm çalışanların, Tüm halkımızın ve tüm insanlığın İnsan Hakları Günü’nü içtenlikle kutluyor, insan haklarına saygı temelinde mutlu ve huzurlu bir gelecek temenni ediyorum.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık