Ana Sayfa Yaşam Kayseri'de çocukları işkence gören babanın avukatı konuştu

Kayseri'de çocukları işkence gören babanın avukatı konuştu

Türkiye'yi sarsan üvey anne şiddeti ile ilgili basın açıklamasında konuşan mağdur çocukların avukatı Feyza Polatkuş, çocukların ve babanın yaşadıklarını anlattı. Açıklama yapılırken avukatların hepsi ağladı.

Giriş Tarihi: 25 Aralık 2015 Cuma 16:16
Kayseri'de çocukları işkence gören babanın avukatı konuştu

Kayseri Barosunda yapılan basın açıklamasına Baro Başkanı Fevzi Konaç, mağdur çocukların avukatı Feyza Polatkuş ve Çocuk Hakları Komisyon üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Kayseri Barosu Başkanı Fevzi Konaç, "Mart ayında başlayan bir dava ve 16 Aralık'ta bir karar veriliyor. Sadece Kayseri Adliyesinde değil tüm Türkiye'yi infiale sürükleyen yaşanmış hadiseden kaynaklı olarak gelinen noktada verilmiş 46 yıllık ceza tüm kamuoyuna yansıdı. Hakimlerimiz bile yargılama sırasında bu görüntüleri izlerken içlerinin acıdığını ifade etmişler ve basına bunlarda yansımıştı.

Sabaha kadar uyuyamadığını söyleyen Nihal kardeşimiz bu konu ile ilgili olarak Çocuk Hakları Komisyonu ile birlikte bir gayretin içerisindeler. Olayın yaşanması şehrimiz adına yüreğini üzen bir noktaya gelmiş durumda. Verilen cezayı kamuoyu vicdanı değerlendirecek. İçimizi acıtan çok acı birşey var ki birkaç gündür tüm Türkiye'de basın-yayın üzerinden bu görüntülerin paylaşılması. Birşeyin altını dikkatle çizmemiz lazım. Toplumsal hastalıklarımız, sıkıntılarımız, sokakta dertlerimiz var. Ülkemiz adına endişelerimiz var. Bunun toplumsal hafızalarda bıraktığı travma ile ilgili insanlıkta bir sınırımızın olması gerekiyor. Dolayısıyla öyle bir hale geldik ki yaşanan olayın içimizi acıtan tarafı bir tarafa insanlık olarak bunun paylaşımı ile ilgili sınırlarımızı tahrik edememek, insanlık adına birtakım şeyleri gün geçtikçe kaybetmek işin travmatik boyutu anlamında bir başka acı tarafı.

İŞTE AVUKATLARI AĞLATAN İFADELER

Dolayısıyla sosyal medyada izleyen arkadaşlarımızın yüreğinde bıraktığı iz şu ki insan olan hiç kimse bu mazlum çocuklara, sahipsiz çocuklara böyle bir şey yapmaz. Ancak ruh hastası olan birinin yapacağı şeyler. Sadece yargı boyutundaki kişiyi değerlendirmekten öte insanlık anlamında sokağımızda, yakınlarımızda, akrabalarımızda, şehrimizde yaşanan hadiselerle ilgili ben kamuoyunu bu olay üzerinden yeniden insanlıkla ilgili titreyip kendisine gelmesi noktasında yürek kontrolüne davet ediyorum" şeklinde konuştu.

 Konaç ayrıca, "Görüntüler çıktı 'kimin elinden çıktı' spekülasyonları yapılıyor. Bu anlamda suçlu aramak yerine insanlığımızı kontrol edelim diyoruz. Birde bu davanın içerisinde olan hiçbir avukat arkadaşımız mesleki ahlak ve etik anlamında böyle bir insanlık dışı paylaşımın içerisinde asla olmaz, olmamıştır. Kim yaptı? İnsanlıktan zerre kadar nasibi olmayan birisi yaptı. Kimse bu suçun sahibi bu sözün sahibi de odur. Bu anlamda hiçbir meslektaşımızın özellikle dava içerisindeki meslektaşımızın böyle bir algı içerisinde kendisine bedel ödetilmesine hiçbirimizin razı olmadığını ifade etmem lazım. Sabahtan beri ülkeden gelen infialler gereği hem Cumhuriyet Başsavcılığı hem de Kayseri Barosu olarak mahkemeye müracaat edildi. 2. Sulh Ceza Mahkememiz karar yazmak üzeredir. Bu paylaşımla ilgili erişimin engellenmesine karar vermiş durumdadır" diye konuştu.

Sözlerini sürdüren Konaç, "Bakın Talas'ta şeker toplamı olayında 3 cinayetle beraber Türkiye toplumu bayramlarının tadını kaybetmiştir. Bu olayla annelik müessesi sorgulanır hale gelecek. Bu olay insanlık tarafımızı tekrar tekrar gözden geçirmek anlamında kendimize getirmelidir" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık