Ana Sayfa Gündem Korona virüsten ölen sağlık çalışanlarına şehitlik teklifi Meclis'te

Korona virüsten ölen sağlık çalışanlarına şehitlik teklifi Meclis'te

Dünyayı kasıp kavuran koranavirüs salgınıyla mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının “Şehit” sayılması için kanun teklifi hazırlandı. Teklifte, “Ülkemizde bu kayıpların hiç yaşanmamasını temenni etmekle birlikte, bahse konu sağlık mensuplarının ifa ettikleri görevin kutsallığı göz ardı edilmemelidir” denildi.

Giriş Tarihi: 31 Mart 2020 Salı 21:42
Korona virüsten ölen sağlık çalışanlarına şehitlik teklifi Meclis'te

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en ön safta yer alan sağlık personelleri, bu zorlu süreçte yoğun çalışmalarıyla toplumun takdirini topladı. Birçoğu ailelerinden uzak kalan sağlıkçılara, halk evlerinden alkışlarla destek verirken, belediyeler ve iş dünyası da kahramanları unutmadı. Kovid-19 pandemisine karşı yürütülen mücadelede büyük fedakarlık gösteren sağlık personellerine Türkiye'nin birçok şehrinde oteller tahsis edildi. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok kentte de sağlık çalışanlarının konaklayabileceği özel yurtlar oluşturuldu. Devlet de sağlıkçılara yönelik maddi iyileştirmelerde bulundu, 32 bin kişilik kadro açtı. Felaketin korkunç boyutlarda yaşandığı İspanya, İtalya ve İran'da sayıları yüzlerle ifade edilen sağlık personellerinin hastalığa yakalandığı süreçte bu kişilerin korunması büyük önem kazandı.

Daha önce İYİ Parti lideri Meral Akşener'in gündeme getirdiği "Salgınla mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık personeli şehit sayılsın" teklifi Meclis'e getirildi. İYİ Parti Grup Başnavekilleri Lütfü Türkkan ve Müsavvat Dervişoğlu, koronavirüs salgını ile mücadele ederken yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının şehit sayılması için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi verdi.

Türkkan ve Dervişoğlu imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun'da değiliklik yapılmasına iliştin teklifte Koronavirüs salgınıyla mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılmasına ilişkin düzenleme yapılması istendi. İYİ Parti'nin teklifinde salgın sürecinde yaşamını kaybeden sağlık çalışanlarının,TSK ve Emniyet mensupları gibi Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamına alınarak, şehit olarak kabul edilmeleri ve yakınlarına maaş bağlanması öngörülüyor. Teklifin gerekçesinde, sağlık çalışanlarının koronavirüsle mücadele sürecinde canları pahasına en hayati ve kutsal görevi yerine getirdikleri vurgulanarak şöyle denildi: "Vatanın birliğini ve bütünlüğünü, kamu düzenini ve güvenliğini tesis etmek amacıyla görevi başında hayatını kaybedenleri ifade eden şehitlik kavramı, Türk toplumunun kurucu unsurlarından, en değerli manevi kabullerinden biridir. Hiç şüphe yok ki; içerisinde bulunduğumuz konjonktürde gece gündüz demeden görevini canla ve başla ifa etmeye çalışan, vatandaşlarımızı hayatta tutmak için kendi hayatlarını tehlikeye atan sağlık meslek mensupları da kamu düzeni ve kamu sağlığı için en hayati ve kutsal görevlerden birini yerine getirmektedirler. Dünyadaki örneklerine bakıldığında bu kutsal görevin ifası esnasında hastalığa yakalanan ve ne yazık ki vefat eden sağlık meslek mensupları ile karşılaşılmaktadır. Ülkemizde bu kayıpların hiç yaşanmamasını temenni etmekle birlikte, bahse konu sağlık mensuplarının ifa ettikleri görevin kutsallığı göz ardı edilmemelidir."

Öte yandan İstanbul'da görev yapan Hemşire Ayla Balaç koronavirüse yakalanarak hayatını kaybetti. Balaç'ın cenazesi dün İstanbul'da toprağa verildi. CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven de bu olaydan sonra "Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları şehit sayılsın" önerisinde bulundu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık