Ana Sayfa Siyaset Mansur Yavaş: En Büyük Projem Ankara'yı Marka Kent Yapmak

Mansur Yavaş: En Büyük Projem Ankara'yı Marka Kent Yapmak

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Başkent'i yaşanabilir hale getireceğini vurgulayarak "En büyük projem Ankara'yı marka kent yapmak." diye

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2018 Pazartesi 14:22
Mansur Yavaş: En Büyük Projem Ankara'yı Marka Kent Yapmak

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı. En büyük projesinin Ankara'yı marka kent yapmak olduğunu söyleyen Yavaş, "Ankara'da yaşayan yurttaşların hepsinin yaşamaktan keyif alacağı bir Ankara hayal ediyoruz." dedi.

HİÇ POLEMİĞE GİRMEYECEK

Mansur Yavaş, CHP Ankara İl Başkanlığının bir otelde düzenlediği etkinlikte basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ankara'nın huzuruna üçüncü defa çıktığını belirten Yavaş, hiç polemiğe girmeyeceğini vurguladı.

50 YILLIK ŞEHİR PLANLAMASI

Yavaş, bir dönemliğine aday olduğunu ve şehrin 50 yıllık planlamasını yaparak, Ankara halkına borcunu ödemiş bir şekilde görevden ayrılacağını kaydetti.

BELEDİYELERİN BÜTÇELERİ

Açıklamalarının ardından, "TBMM'de belediyelerle ilgili bir taslak var. Buna göre, belediyelerin bütçelerine Cumhurbaşkanlığınca müdahale edilebilecek. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusunun yöneltildiği Yavaş, belediyelerin şeffaf olması gerektiğini, Ankara'nın farklı bir şehir olduğunu söyledi.

SANDIK GÜVENLİĞİ

Yavaş, "CHP-İYİ Parti ittifakında teşkilatların iyi çalışacağını düşünüyor musunuz? Sandıklardan beklentiniz nedir?" sorusuna, "Sandık güvenliğiyle ilgili geçen dönem birtakım çalışmalar yaptık ama bir koordinesizlik oldu. O gün seçimi yöneten arkadaşlar 2 saatte bütün sonucu alacağını iddia etti ancak 4. gün bile yüzde 50'sini alamamıştı bu arkadaş maalesef." yanıtını verdi.

Bu süreçte verilerin kendilerine ulaşmasının da engellendiğini anlatan Yavaş, "Şimdi hem fiilen manuel olarak hem sayısal, dijital olarak takibi yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda Ankaralılara söz veriyorum, bu kez 2-3 saat içinde sonucu kesin olarak alınan ve halkın seçim sonuçlarından emin olduğu bir sonucu Ankara'dan elde edeceğiz." diye konuştu.

CHP ÜYELİĞİ

Yavaş, "CHP üyeliğinin" sorulması üzerine, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaklaşık bir ay kadar önce söylemesi üzerine, üyeliğinin yapıldığını kaydetti.

"EN BÜYÜK PROJEM ANKARA'YI MARKA KENT YAPMAK"

"Bu seçimlerdeki en büyük projeniz ne?" sorusuna Yavaş, "En büyük projem Ankara'yı marka kent yapmak. Ulaşım, belediye hizmetlerinin kaliteli ve ucuz olması, özellikle istihdam ve Ankara'da yaşayan yurttaşların gelirinin artması konularında çalışmalar yapacağız. Ankara'da yaşayan yurttaşların hepsinin yaşamaktan keyif alacağı bir Ankara hayal ediyoruz. Bu arada da Ankara'nın 20-40 yıllık geleceğinin vizyonunu ortaya koyacağız." cevabını verdi.

YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK

Mansur Yavaş, her faturanın arkasında ödenen paranın nereye gideceğinin, hangi hizmete harcanacağının yazacağını, şeffaflığın önemli olduğunu vurguladı.

Denetimin olduğu yerde yolsuzluğun olmayacağının altını çizen Yavaş, "Beypazarı'nda ikinci dönem seçildiğimde muhalefetten bir üyeyi belediye encümenine aldım. Yapılan işlerin hepsinden muhalefetin haberi olmuş oldu ve Beypazarı'nı birlikte yönetmiş olduk. Böyle olunca da benim hakkımda bırakın bir tane yolsuzluk soruşturmasını, iddiası bile yoktur. Ankara'da da belediye encümenine muhalefetin üye olması iddiamı yine sürdürüyorum. Ankara'yı oy versin vermesin herkesle birlikte yöneteceğiz." değerlendirmesini yaptı.

BAŞKENT'İN TRAFİK SORUNU

"Ankara'nın trafik sorununu çözmek adına ne yapacaksınız?" sorusuna Yavaş, "Biz, insana dayalı bir trafik öngörüyoruz. İnsanların birçoğunun yürümesini istiyoruz. Yürümenin 51 faydası var. Bunları proje olarak göstereceğiz. En büyük iddiam ulaşım konusunda." karşılığını verdi.

CHP-İYİ PARTİ ORTAK MİTİNGİ

Yavaş, "CHP ve İYİ Parti'nin adayı olarak Ankara'da ortak bir miting planlanıyor mu?" sorusu üzerine, bu konuda kararı Genel Merkezin vereceğini söyledi.

RAKİBİ ÖZHASEKİ HAKKINDA KONUŞTU

"Rakibiniz Mehmet Özhaseki ile ilgili düşünceleriniz nedir?" sorusuna karşılık Yavaş, Ankara için güzel projeler açıklamalarını umut ettiğini ifade etti.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ'NİN DURUMU

Yavaş, halkın yararına olan projeleri değerlendireceklerini ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin halen devam ettiği, halk yararına hizmetleri sürdüreceklerini bildirdi.

"Atatürk Orman Çiftliği'nin imara açılması tartışmalarına nasıl bakıyorsunuz?" sorusu üzerine Yavaş, "Atatürk Orman Çiftliği'ni Gençlik Parkı ile birleştiren bir 'Atapark' projemiz vardı. Onun bir kısmını şimdi 'Millet Bahçesi' ilan ettiler ama o Atapark projesini daha da büyüterek hazırlıyoruz. Ankara'nın en büyük yeşil alanı olan, herkesin yararlandığı bir proje olacak. Bu, Ulus'un canlanmasına da sebep olacak." diye konuştu.

Yavaş, "ABD Büyükelçiliğinin Atatürk Orman Çiftliği'nde devam eden inşaatının durdurulması konusundaki düşünceniz nedir?" sorusuna karşılık, "Oraya ABD Büyükelçiliği yapılması çok büyük hata. Ruhsat iptali için geçerli bir neden olması lazım. Bu ruhsat verilmiş. Bunun ruhsatını iptal ettiğiniz zaman, tazminatını ödemek durumundasınız. Değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.

HDP İLE İŞ BİRLİĞİ

"HDP'yi de ziyaret edecek misiniz?" sorusunun yöneltildiği Yavaş, "Onu bilemiyorum, ajans karar verecek. Çünkü HDP açık açık 'Ben, Mansur Yavaş'a oy vermem.' dedi. Kendi takdirleridir. Lütfen Özhaseki'ye de HDP'den oy isteyip istemediğini sorun. Bu çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık