Ana Sayfa Gündem Merkel, Türkiye'nin İdlib'de güvenli bölge teklifine destek verdi

Merkel, Türkiye'nin İdlib'de güvenli bölge teklifine destek verdi

İdlib'de askerimizin şehit edilmesi ve yaşanan insani krizle ilgili konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin güvenli bölge teklifine destek verdi. Merkel konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İdlib'de ateşkese ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var" dedi.

Giriş Tarihi: 2 Mart 2020 Pazartesi 21:03
Merkel, Türkiye'nin İdlib'de güvenli bölge teklifine destek verdi

Merkel, 11. Uyum Zirvesi'nin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye-Yunanistan sınırında bulunan düzensiz göçmenler ve İdlib'deki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son günlerde yaşananların Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki göçmen mutabakatın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğine işaret eden Merkel, Türkiye'nin çok sayıda mülteciyi kabul ederek önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı. Merkel, İdlib'de yaşananlardan dolayı Türkiye'deki durumun ciddi şekilde etkilendiğini dile getirdi.

  "GÜVENLİ BÖLGEYE İHTİYACIMIZ VAR"

Son haftalarda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ve kendisinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeler yaptığını anımsatan Merkel, "(İdlib'de) Ateşkese ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, 3 milyondan fazla Suriyeli, yaklaşık 1 milyon Afganlı ve İranlı mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'deki durumun İdlib'deki gelişmelerden dolayı zorlaştığını anlayabildiğini ifade etti.

ERDOĞAN'LA YAPTIĞI GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerde, Suriye tarafındaki mülteciler için insani yardım, ateşkes ve Türkiye için ek yardım konularını ele aldığını aktaran Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın (Avrupa'dan) yeterince destek görmediğini düşündüğünü aktardı.

Merkel, bundan dolayı Türk hükumetinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa'dan daha çok şey beklemelerini anlayabildiğini yineleyerek, ancak bu memnuniyetsizliğin mültecilerin üzerinden gösterilmesini kabul edilemez bulduğunu belirtti.

Türkiye'nin özellikle İdlib konusunda büyük bir görevle karşı karşıya kaldığını dile getiren Merkel, Türk hükümetiyle mülteciler konusunda görüşmek gerektiğini de kaydetti.

GÜVENLİ BÖLGE PLANI NEDİR?

Türkiye'nin güvenli bölge planı ve haritası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl katıldığı BM temaslarında netleşmişti. O planlara göre bölgede 5 bin nüfuslu 140 köy ve 30 bin nüfuslu 10 ilçeden oluşan yerleşim alanı oluşturulacak. İlk etapta 1 milyon Suriyelinin yerleştirilmesi planlanıyor.

Köylerin her birinde 100 metrekare 3+1 ev ile ahırdan oluşan bin konut yapılacak. Köylerde 2 cami, 16 derslikli 2 okul, bir gençlik merkezi ve spor salonu olması hedefleniyor. Her haneye 1 dönüm tarım arazisi verilecek. 1 köy yerleşim alanı için 590 bin metrekare, 140 köy için 82.6 milyon metrekare arazi büyüklüğüne ihtiyaç olacak. İlçelerdeki planlama ise 3+1 ve 2+1 dairelerden oluşan 6 bin konut inşa etmek.

Ayrıca, 11 cami, 9 okul, 2 spor salonu, 5 gençlik merkezi, spor ve sosyal tesisler ile 8 ilçede 10, 2 ilçede 200 yataklı hastane planlanıyor. 1 ilçe için 1 milyon metrekareye araziye ihtiyaç olacak. Yani toplamda 200 bin konut için 92,6 milyon metrekare araziye ihtiyaç olacak.

Yabancı fonlarla oluşturulacak güvenli bölgenin maliyetinin yaklaşık 151 milyar lira olması planlanıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık