Ana Sayfa Yurt Haberleri Siirt'te 1 Milyar Dolarlık Yatırım Durdu; 900 İşçi İzne Gönderildi

Siirt'te 1 Milyar Dolarlık Yatırım Durdu; 900 İşçi İzne Gönderildi

Siirt'te 1 milyar dolar ile Çetin HES Enerji Projesi yatırımı bulunan Norveç firmasına ait Statkraft Enerji AŞ.'nin çalışmaları durduruldu.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2015 Çarşamba 21:04
Siirt'te 1 Milyar Dolarlık Yatırım Durdu; 900 İşçi İzne Gönderildi

Edinilen bilgilere göre, Siirt kent merkezine 65 kilometre uzaklıkta, Şirvan ve Pervari ilçesi arasında bulunan Botan Çayı üzerinde 2011 yılında yapımına başlanan Çetin Hidroelektrik Santrali Projesi, bölgede yaşanan sorunlardan dolayı 10 gün önce tüm çalışmalar durduruldu. Barajda taşeron firma bünyesinde çalıştırılan yaklaşık 900 işçiücretli izne gönderildiği belirtildi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA YAPILDI

İHA muhabirinin konuyla ilgili ulaştığı Statkraft Enerji A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Filiz Kolat, inşaat işlerinin büyük bölümünün kısa süreli ve geçici olarak askıya alma kararı alındığını söyledi.

Kolat, "Statkraft Çetin Projesi'ndeki inşaat işlerinin bir bölümünü kısa süreli ve geçici olarak askıya alma kararı almıştır. Ana yüklenici Salini Ipregilo'nun yerel istihdam, alt-yükleniciler, sağlık-iş güvenliği ve genel güvenlik konularında yaşadığı sorunlar pek çok alanda işlerin gecikmesine sebep olmaktadır.

Projede ilerleme kaydedilebilmesi için şartların önemli ölçüde iyileştirilmesi gerekmektedir. Amacımız Çetin Projesini zamanında ve güvenli bir biçimde tamamlamaktır. Proje paydaşları ile birlikte, buna yönelik bir program oluşturmaya çalışmaktayız. Bu süreçte inşaat işlerinin bir bölümünün geçici olarak durdurulması sebebiyle sahada görevli personel sayısı azaltılmıştır" dedi.

Barajda taşeron firma bünyesinde çalışan yaklaşık 900 işçinin çoğu Siirt merkez ve ilçelerinden istihdam ediliyordu. İşçilerin bir kısmına tazminatları ödenirken, bir kısım işçide ücretli olarak izne gönderildi.

6 İLİN ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYABİLİR

Yüzde 25 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan proje 517 MW kurulu güce sahip. Proje tamamlandığında yılda 1 Milyar 460 Milyon Kilovatsaat enerji üretimi sağlanacak ve Siirtili büyüklüğünde 6 ilin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık