Ana Sayfa Gündem Sosyal Medya Yasası İle Neler Değişmeli?

Sosyal Medya Yasası İle Neler Değişmeli?

News Ankara.Com yazarlarından Bera Zeyneb TÜRKMEN, Yeni Dünya Partisi Genel Başkanı Emanullah GÜNDÜZ ile sosyal medya yasası gündemine dair önemli bir söyleşi gerçekleştirdi.Emanullah GÜNDÜZ, yaptığı açıklamada oluşturulacak sosyal medya yasası ile ilgili değerlendirmeler ve önerilerde bulundu.Emanullah GÜNDÜZ konu ile ilgili şunları söyledi:

Giriş Tarihi: 19 Temmuz 2020 Pazar 14:37
Sosyal Medya Yasası İle Neler Değişmeli?

News Ankara.Com yazarlarından Bera Zeyneb TÜRKMEN, Yeni Dünya Partisi Genel Başkanı Emanullah GÜNDÜZ ile sosyal medya yasası gündemine dair önemli bir söyleşi gerçekleştirdi.

-Her birimizin cebinde birer casus var.

"Sosyal medyanın tüm dünyada bu kadar yaygın olması, tek dünya ve tek tip insan oluşturma projesinin ürünüdür. Facebook bizleri duygu ve düşüncelerimizi her an paylaşmaya teşvik edip bize ne düşündüğümüzü sormaktadır. Bunun sebebibizim düşüncelerimize önem verildiği için değil, insanları kapitalizme daha iyi bir tüketici köle yapmak ve yapay zekada insan duygu ve düşüncelerine en yakın uygulamaları bulmak içindir. Facebook, Twitter, Instagram, Tiktok, Whatsapp gibi tüm uygulamalar ses ve video kaydı yapmaktadır. Her birimizin cebinde birer casus olduğunu hatırlatmak isterim. İnsanlarımızı sosyal medya kullanımında daha hassas ve dikkatli olmaya davet ediyorum."

"Sosyal medya yasası geç kalınmış ama doğru bir girişimdir, bunu destekliyoruz." diyen Emanullah GÜNDÜZ, Yeni Dünya Partisi olarak önerilerini sundu:

-Sosyal medya şirketleri Türkiye’de şube açmalıdır.

"Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Tiktok gibi uygulamaların şirketleri yasal olarak Türkiye'de şube açmalıdırlar. Ülkemizde şube açtıkları zaman Türk hukuk sistemine tabi olacaklar, Türk yargı sistemine bağlı kalacaklar ve Türkiye'ye vergi vermek zorunda olacaklardır. Bu şekilde hem sosyal medya şirketlerini kontrol altına alabilir hem de vergilerini temin ederek para kazanmış oluruz."

-Sosyal medya hesapları T.C. kimlik numarası ile açılmalıdır.

"Sosyal medya kullanıcıları T.C. kimlik numarasına bağlı olarak hesap açabilmelidirler. Kimliği gizlenmesi gereken devlet görevlilerimiz için özel düzenlemeler yapılmalıdır.Bir kimlik numarasına bağlı olarak aynı isim veya farklı üç isimle en fazla üç hesap açılabilirolmalıdır."

-Yerli ve milli sosyal medya uygulamaları geliştirmek şart.

"Yerli ve milli sosyal medya uygulamaları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından acilen geliştirilmeli, tanıtılmalı ve halkın kullanımı teşvik edilmelidir."

-Medya okuryazarlığı dersinde sosyal medya kullanımına geniş yer verilmelidir.

"Medya okuryazarlığı dersi eğitim sistemimizde daha çok ciddiye alınarak verilmeli, bu dersin kapsamı ve ders sayısı arttırılmalıdır. Sosyal medya kullanımı bu dersin önemli konusu olarak gençlerimize tanıtılmalıdır. Z kuşağı, Amerikan yapımı Instagram ve Çin yapımı Tiktok ile büyüdüğü için bizim mili ve manevi değerlerimize sahip olamıyorlar."

- Sosyal medya bağımlılığı ile mücadele, sigara bağımlılığı ile mücadeleden daha önemlidir.

"Sosyal medya bağımlılığı ile ilgili mücadele başlatılmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sigara bağımlılığı ile yaptığı mücadeleyi bir müddet askıya alıp sosyal medya bağımlılığı ile mücadeleyi başlatması lazımdır."ifadelerini kullanan GÜNDÜZ, "Sosyal medya, kişiler ve toplum üzerinde ahlaksızlık, dolandırıcılık ve sahtekârlık yolunu açmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı ile mücadele, sigara bağımlılığı ile mücadeleden daha önemlidir." diyerek sözlerine son verdi.

Söyleşinin videosuna https://www.youtube.com/watch?v=kq5uzycRx98bağlantısı üzerinden ulaşılabilir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık