Ana Sayfa Yaşam Şüpheden Kurtulamıyor Cem Garipoğlu Ölmedi

Şüpheden Kurtulamıyor Cem Garipoğlu Ölmedi

2009 yılında hunharca öldürülen Münevver Karabulut ve 2015 yılında Mersin’de katledilen Özgecan Aslan’ın ailelerinin avukatı Rezan Epözdemir, Türkiye’deki hukuk sistemi ve anlayışına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2015 Perşembe 13:51
Şüpheden Kurtulamıyor Cem Garipoğlu Ölmedi

“Eşimi Bile İnandıramadım”

Gediz Üniversitesi’ndeki “Hukukta Kariyer Günleri” isimli programda öğrencilere konuşan Epözdemir, Karabulut cinayetinden aldığı hapis cezasını çekerken intihar eden Cem Garipoğlu ile ilgili bir soru üzerine, “Ben öldüğüne ikna oldum. Tüm deliller intihar ettiğini ortaya koyuyor ancak eşimi bile ikna edemedim, ‘Ölmedi değil mi?’ diyor. İnsanlar cezaevinden kaçtığını, hayatta olduğunu düşünüyor. Ne yazık ki geldiğimiz nokta bu. Bir hukukçu olarak bu durum karşısında üzülüyorum.” dedi.

Kadın cinayetlerinde, sosyal sorumluluk kapsamında mağdur aile vekilliği yapan Avukat Epözdemir, bu acı olayların önüne geçilememesinin en önemli sebeplerinden biri olarak ceza indirimlerini gösterdi.

Saygın Tutum İndirimi İsyanı!

Rezan Epözdemir, şunları kaydetti: “Yürürlükteki mevzuatımızda hiçbir sıkıntı yok. Canavarca, hunharca, kan gütme veya tasarlama suretiyle cinayetin Ceza Kanunumuz’daki karşılığı ağırlaştırılmış müebbet. 15 günde bir yakınlarınla görüşüyorsun, günde 1 saat havalandırma boşluğuna çıkabiliyorsun ve tek kişilik hücrede kalıyorsun. Bundan daha ağır ceza yok. Sorunumuz ise cezanın bireyselleştirilerek uygulanmasında. Burada sancılı iki husus var. Birincisi haksız tahrik indirimi, diğeri de takdirî indirim. ‘İzlediğim açık bir filmde eşime benzettim, öldürdüm.’ diyene, ‘Kıskandım.’ diyene, ‘Erkekliğime laf söyledi.’ diyene tahrik indirimi uygulanıyor, kanunun amacı dışına çıkılıyor. Hiçbir yerde böyle bir şey yok. Failin geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılama sırasındaki davranışları da takdirî indirim sebebi olabiliyor. Adam mahkemeyi yanıltmış, yalan söylemiş, son celseye güzel bir kıyafetle gelip düğme ilikleyerek, ‘Pişmanım.’ diyor, cezası indiriliyor. Bir cinayet sanığını, sırf son celsede kravat takıp düğme ilikledi diye ağırlaştırılmış müebbet yerine 6 yıl cezaevinde tutup salıverirseniz kamu vicdanını rahatsız edersiniz, adalet de tecelli etmez.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık