Ana Sayfa Ankara Tespih Ustası Yetkinşekerci: Tespihe Kadınlar da İlgi Gösteriyor

Tespih Ustası Yetkinşekerci: Tespihe Kadınlar da İlgi Gösteriyor

Ankara'nın Keçiören ilçesinde tespih imalatı yapan, sipariş üzerine yurt dışına da ihraç ederek ülkemize döviz kazandırıp hayatını kazanmaya çalıştığını belirten tespih ustası 27 yaşındaki Sercan Yetkinşekerci...

Giriş Tarihi: 25 Aralık 2015 Cuma 15:46
Tespih Ustası Yetkinşekerci: Tespihe Kadınlar da İlgi Gösteriyor

Tespih ustası Sercan Yetkinşekerci, el emeği, göz nuru ile asırlık kehribar, katelin ve oltutaşı gibi objelerin yanı sıra antika değeri bulunan süs eşyalarını atölyesinde işleyerek tespihe dönüştürdüğünü söyledi. Son yıllarda erkeklerin değerli bir tespihe sahip olmak için tespih ustalarına ilgi gösterdiğini hatırlatan Yetkinşekerci, "kadınlar da eşlerine, sevgililerine ve kendilerine antika değeri olan tespih almak için bizlere uğruyorlar. Son günlerde 10 müşterimizden 2'si kadın olmaya başladı. En çok ilgi gören tespih damla kehribar ve katalin gibi objelerden yapılan tespihler" dedi.

HAYVAN KALINTISI TESPİHLER

Tespih sevenlere uyarılarda da bulunan Yetkinşekerci, "Hayvan kalıntılarından yapılan tespihlere ilgi göstermeyin. Çünkü hayvanların diş ve kemiklerinden tespih yapmak için hayvan katlediyorlar. Siz de bu tespihlere ilgi gösterirseniz, sevimli hayvanların katledilmelerine yardımcı olursunuz. Bir de internet üzerinden tespih satış yapan kişiler ve kurumlar var. Bunlar, orjinal kehribar tespih resimlerini göstererek, sahte naylon tespihler göndererek tespih sevenleri mağdur ediyorlar" dedi.

DÜNYA PİYASALARINAD İLGİ GÖRÜYOR

Ankara'da 50'den fazla tespih ustası bulunduğunu belirten Yetkinşekerci, "Bu tespih ustalarının el emeği, göz nuru ile asırlık objelerden yaptığı tespihler dünya piyasalarında ilgi görüyor. Tespih severler ise bu tespih ustalarının ortaya çıkardığı tespih eserlerine sahip olmak için yoğun ilgi gösteriyorlar. Bu nedenle 'Tespihin de Başkenti Ankara' diyoruz ve bu durum bizi de çok mutlu ediyor" dedi.

KADINLAR DA İLGİ GÖSTERİYOR

Son yıllarda erkekler kadar kadınların da tespih sanatına ilgi göstermeye başladığını belirten Yerkinşerci, "Tespih satış mağazamızda 10 müşterimizden 2'si kadın olmaya başladı. Erkek müşterilerimiz antika değeri bulunan objelerden yaptığımız tespihlere sahip olmak isterken, kadınlar da eşlerine, sevgilerine ve kendilerine tespih almak için atölyemize uğruyorlar. Erkekler genelde damla kehribar ve katelin gibi tespihlere sahip olmak isterlerken, kadınlar ise genelde pembe renkli tespihlere ilgi gösteriyor" dedi.

ÜLKEMİZE DÖVİZ KAZANDIRIYORUZ

Tespih yapmanın çok zor bir sanat olduğunu belirten Yetkinşekerci, "Bir kehribar veya katelin tespih yapmak için 7 ile 10 gün arasında zaman harcıyoruz. Bir tespih parçasını sihirli dokunuşlarla tornada işlemek için saatlerce uğraşarak meydana getiriyoruz. El emeği, göz nuru ve ustalıkla yapılan tespihler dünya piyasalarında rağbet görüyor. Sosyal medya üzerinden sergilediğimiz tespihlere dünya ülkelerinde ilgi görerek siparişler alıyoruz. Bu durumda da ülkemize döviz kazandırmamız bizleri çok mutlu ediyor" dedi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık