Ana Sayfa Gündem Türkiye'ye verilen sözler tutulmadı

Türkiye'ye verilen sözler tutulmadı

AP eski Türkiye Raportörü Kati Piri, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'ye mülteci anlaşmasına uyma çağrısını eleştirdi. Türkiye'ye verilen sözlerin tutulmadığını belirten Piri, "2018'e kadar 6 milyar euro taahhüt edilmişti ancak fonlarda gecikme yaşanıyor, yeni fon öngörülmüyor" dedi.

Giriş Tarihi: 2 Mart 2020 Pazartesi 21:05
Türkiye'ye verilen sözler tutulmadı

Rusya destekli Esed rejiminin havadan ve karadan düzenlediği saldırılar sonucu 34 askerimizin şehit olmasının ardından Türkiye, AB'ye gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı almıştı. Bu kararın ardından mülteciler Yunanistan ve Bulgaristan'a gidebilmek için harekete geçti.

Türkiye'nin bu radikal kararının ardından Avrupa Parlamentosu (AP) eski Türkiye Raportörü Kati Piri, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye'ye verilen sözlerin tutulmadığını belirterek Avrupa Birliğini (AB) eleştirdi.

AB'Yİ SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

AP eski Türkiye Raportörü Kati Piri Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'ye mülteci anlaşmasına uyma çağrısını eleştirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, Ankara'ya 2016 yılında Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan sığınmacı anlaşmasına uyulması gerektiğini belirtirken Kati Piri, "Türkiye hangi bölümüne uymalı? 2016'da vizelerin kaldırılacağı belirtilmişti; 2018'e kadar 6 milyar euro taahhüt edilmişti ancak fonlarda gecikme yaşanıyor, yeni fon öngörülmüyor; yeni fasılların açılması söz konusu bile değil; öte yandan 3 yılda sadece 25 bin mülteci yeniden yerleştirildi." dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli Salı günü Yunanistan'da bir dizi temaslarda ve incelemelerde bulunacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık