Ana Sayfa Sağlık Türklere Almanya’da Hizmet Sektöründe İstihdam Fırsatı

Türklere Almanya’da Hizmet Sektöründe İstihdam Fırsatı

Almanya Türkiye’den yaşlı bakım hizmeti verebilecek profesyonelleri Almanya'da istihdam etmek istiyor.

Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2019 Cumartesi 09:33
Türklere Almanya’da Hizmet Sektöründe İstihdam Fırsatı

Alman ekonomisindeki büyüme ve nüfusun yaşlanmasının etkisiyle ülkede işgücü açığı, geçen yılın verilerine göre, 275 bin artarak, yaklaşık 1.5 milyona yükseldi.

Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’nın hizmet sektöründe işgücü açığı, Euro kullanan diğer Avrupa ülkeleri arasında üçüncü sırada seyrediyor

Bertelsmann Vakfı’nın yayınladığı ‘Göç ve Dijitalleşme’ konulu araştırmasına göre, Almanya işgücü açığını kapatmak için, gelecek 40 yıl içinde, her yıl en az 260 bin göçmen işçiye ihtiyaç duyuyor.

Hasta ve Yaşlı Bakımı İlk Sırada

Nüfusu giderek yaşlanan Almanya’da, işgücü açığı olan sektörler arasında, hasta ve yaşlı bakımı gibi hizmetler ilk sırada geliyor. Bu açığı kapatmak için Federal Almanya’nın en tanınmış sosyal yardım örgütlerinden biri olan  AWO (Abeiterwohlfahrt), yaşlı bakımı için pilot bir istihdam projesi başlatıyor. Bu proje kapsamında Türkiye’den yaşlı bakım hizmeti verebilecek profesyonelleri Almanya’da istihdam etmek istiyor.

AWO (Abeiterwohlfahrt), halkın her kesimine hitap eden, düşünce ve istemleri birleştirerek, toplumsal ve sosyal yaşama ivme kazandırmaya çalışan bir kurum olarak biliniyor.

Bir diğer deyişle AWO teşkilatı, çok yönlü sosyal hizmet veren, canlı ve dinamik bir toplumsal dayanışma birliği ve modern sosyal hizmetler örgütü olarak tanımlanıyor.

AWO (Abeiterwohlfahrt) bir yandan çocuk yuvalarından okula kadar olan bir yelpazede sosyal çalışmalara, gençliğe yönelik eğitsel ve kişilik gelişimini yönlendiren programların yanısıra, yaşlılar bakım yurtlarına kadar bir dizi alanda profesyonel hizmetler sunan bir kuruluş olup, bütün bu projelerin etkin sonuç vermesi için fahri çalışmalarada önem veren bir organizasyon olarak biliniyor.

AWO (Abeiterwohlfahrt) bu pilot projeyi, Türkiye’de TümSağlık-Sen, uluslararası bir danışmanlık ajansı olan PKS GmbH- Berlin adlı ticari kuruluşun yanısıra,PKS GmbH-Berlin ile birlikte çalışan “Ekip International Türkiye”adlı organizasyonla beraber yürütmektedir.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün’de sendika olarak projeyi önemli bulduklarını ve Türkiye’de projenin yürütülmesi için projenin Almanya sorumlularıyla birlikte çalışacaklarını belirtti.

Projenin eşgüdüm sorumlularından Gül Keskinler:”...PKS” uluslararası şirket gelişimi ve kurumsallaşma üzerine çalışan bir ajanstır ve siyasi, ticari ortamda ve medya ortamında başarılı iletişim stratejileri geliştirme ve nitelikli iletişim yönetiminde profesyonelleşmiş bir kuruluştur. “Ekip İnternational Türkiye”    ise, İstanbul ve Köln’de faaliyet gösteren, iki devlet arasında köprü işlevi gören, şirket ve kurumlar arasında gelişmeler sağlayan bir şirkettir. Vize ve çalışma izinlerinin alınmasında yardımcı olan bir danışmanlık kuruluşudur...“

Bu İstihdam Fırsatından Yararlanmak İçin Neler Gerekiyor?

Gül Keskinler ayrıca bu projeden yararlanmak ve Almanya’da çalışmak isteyenler için aranan koşullar hakkında şunları dile getiriyor:

“...Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye’deki meslek yüksek okullarının “Yaşlı Bakımı Bölümü”nden (iki yıllık) mezuniyet belgesi ve bu alanda en az iki yıllık bir mesleki deneyime sahip olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Buna ek B-2 seviyesinde Almanca biliyor olmak da, bir diğer temel koşuldur. AWO (Abeiterwohlfahrt) bu dil eğitiminin %60’ını karşılıyor. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra, başvuru yapan kişiler arasından, aranılan bütün niteliklere sahip olan adaylar belirlenecek ve bu adaylar AWO (Abeiterwohlfahrt) tarafından İstanbul’da mülakata tabi tutulacaktır. Koşulları yerine getirdiği saptanan adaylar Goethe Enstitüsü’nce yapılan Almanca dil sınavına girecekve burada başarılı olanlar, vize işlemleri tamamlandıktan sonra  pilot projenin uygulama sahası olan Oldenburg şehrinde iki haftalık staj ve uyum sürecine başlayacaktır.

Oldenburg ve Çevresi

“Oldenburg, Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletine bağlı bir şehirdir. Kent nüfusu (2011 sonu itibariyle 162,481 kişi ve bu sebeple Aşağı Saksonya'nın Hanover, Braunschweig

ve Osnabrück şehirlerinden sonra 4. büyük yaşam merkezi olarak biliniyor. Yüzölçümü İstanbul’un pek çok ilçesinden daha küçüktür. Fakat Türkiye’deki şehirleşmeyle Almanya’daki şehirleşme birbirinden çok farklı olduğu için, bu yüzölçümü konusu sizi yanıltmasın. Oldenburg şehrinin resmi sitesinde bu kent hakkında şu bilgiler yer alıyor:

 “Şehrimiz, kültürel, ekonomik ve yönetsel anlamda, Kuzeybatı Almanya’nın merkezidir. Bu nedenle Oldenburg, geleceğe yönelik iddialı açılımına koşut, ikinci adı "geleceğin şehri" ileistikbal güvencesi sunuyor. Bu kent, eski zamanlara özgü izleri, tarihi yapı dokusu ve sevilesi gelenekleri ile gurur duymaktadır.

Oldenburg, bir büyük şehrin tüm avantajlarına sahip olmakla birlikte, komşuların birbirini iyi tanıması gibi karakteristik ve geleneksel bir özelliğini de unutmamak gerekir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık