Erol KAYA

Ahlak...


Erol KAYA
28 Ekim 2016 Cuma 11:25

Aile, devletin en temel birimidir. Aile yapısı güçlü olan bir milletin devlet yapısı da güçlü demektir. Yüzyıllardır necip Türk milletinin tarihteki güç ve iktidarı, aile bağlarının sağlam olması ve manevi değerlere verdiği önemden kaynaklanmıştır.

Aile yapısı çökmüş, manevi değerlerini yitirmiş, bireyleri arasında sevgi, saygı, birlik ve beraberlik duyguları körelmiş bir devletin güçlü olması pek mümkün değildir.

Ailedeki bu yozlaşma, kısa zamanda toplumun bütün birimlerine sirayet eder. Okullarda, iş ve arkadaş ortamlarında sevgi ve saygı yerine, haset, bencillik, ikiyüzlülük, alay ve dedikodu gibi kötü ahlak özellikleri hakim olur. Özellikle ahlaki değerlerin önemsenmediği, dinsiz bir toplumun hedef alındığı bazı ülkelerde bu manevi çöküş ve ahlaki yozlaşma toplumun her kademesinde kendini gösterir. Bu gibi toplumlarda hayat, sadece karşılıklı maddi menfaatler üzerine kurulur. Kimse diğerinin hakkını korumaz, adalet aramaz, güçsüz olana merhamet etmez. Dolayısıyla böyle bir aile ve milletin bireylerinin de, beraber huzur ve barış içinde yaşamaları imkansız hale gelir.

Genç bir kıza baktığında insanın içinde derin bir saygı ve içten bir sevgi hissetmesi gerekir. Yine genç bir delikanlı, duruşu, tavırları ve asaleti ile insanı derinden etkilemeli ve güzel ahlakı ile herkese örnek olmalıdır. Unutmamak gerekir ki samimi olarak sevgi ve saygı duyulan kişiler, her zaman en güvenilir, en merhametli, en sabırlı ve en dirayetli olan kişilerdir.  Ancak dinsiz bir toplum oluşturma çabası ile gayri ahlaki bir yapıyı medya yoluyla ve farklı yöntemlerle topluma telkin edenler, tertemiz, vicdanlı ve asil olması gereken gençlerimizin saldırgan, küfürbaz, anne babaya saygı ve bağlılığı olmayan asi bireyler olmalarına vesile olmuşlardır.

“Ya Rabbi senden, sıhhat, afiyet ve güzel ahlak dilerim”

 

Selam ve dua ile..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık