Erol KAYA

Bencil...


Erol KAYA
9 Nisan 2017 Pazar 09:53

Değerli okurlarımız bugünde, bencilikten bahsetmek istiyorum.Yalnız kendisi için yaşayan ve sadece kendini korumaya çalışan insan, mükemmel bir hayata erişmiş sayılmaz.

Egoizm öyle bir dehşet yaratır ki onu saklamak için nezaketi icat etmişizdir; fakat o bütün perdeleri deler geçer ve her fırsatta kendini gösterir. Egoist daima en sevdiği kişiye, yani kendine zarar verir.

Kendisini pek çok seven, çevresinde pek az sevilir. İnsanların ruhlarından söküp atacakları yalnız iki şey vardır: Bencillik ve imansızlık. Bencil, her yerde yalnızdır..Bencillik, dostluğun zahiridir.

Bencil insan, tek başına kalmış meyvesiz bir ağaç gibi kurur gider. Kendini beğenenler, başkalarının tuzağına aptallar kadar kolay düşerler.

Başkalarının kusurlarını tartarken, parmağıyla terazinin kefelerini bastırmayan insan pek enderdir.

Egoistlerin iyi bir yanı vardır,  Başkaları hakkında konuşmazlar. Bencillik, insanların gözlerine perde çeker ve birtakım belirsiz anlaşmalarla hem kendilerini, hem de başkalarını aldatırlar.

Sadece benliğin mahsulü bulunan işler, olgunlaşmaktan ziyade çürüyen meyvelere benzerler.Allah, beni kendimden korusun..

Mutluluk, insanı bencil yapar.Bir insana kendi iyiliğine çalıştığı için değil,komşusunun iyiliğine çalışmadığı için bencil deriz.Kendinden başkasını düşünmemek, insan ırkının en büyük lanetidir.

Bencildir insanoğlu,bencil olduğu için de yalnız kendi dertlerini düşünür, yalnız onlara inanır.

Selam ve Dua ile.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık