Bera Zeyneb TÜRKMEN

Bir İş Yerini Hangi Burç Nasıl Yönetir?


Bera Zeyneb TÜRKMEN
19 Şubat 2020 Çarşamba 10:56

Gök kürede yer alan 12 takımyıldızdan her birine ‘‘burç’’ denir. Doğduğumuz zaman güneşin bulunduğu pozisyon burcumuzu oluşturur.

Düzenli olarak gökyüzünü gözlemleyerek burçlar hakkında ilk tespiti Sümerler yapmıştır. Gayba ait bilgileri öğrenme kaynağı olarak değil, kişilik özelliklerine dair bazı tahminler yürütme açısından burçlar bizlere kimi zaman faydalı bilgiler sağlayabilir.

İş sektörlerinde yöneticilerin liderlik ve planlama yeteneklerine sahip kişiler olması gerektiği düşünülür. Konu ile ilgili çeşitli iş alanlarında çalışan 50 yönetici ile yapmış olduğum araştırmaya göre, yöneticilikte en çok rastlanan burçlar oğlak, koç ve aslandır. Bu ve diğer bazı burçların oluşturduğu yöneticilik karakterleri ise araştırma sonucumda şu şekilde ortaya çıkmıştır:

Oğlak: İşini sahiplenen, titiz, düzenli, görevleri zamanında yerine getiren, azimli yöneticilerdir.

Koç: Çalışkan, pozitif, empati becerisine sahip, sabırlı, yetenekleri keşfeden, cesaretli yöneticilerdir.

Aslan: Sadık, otoriter, lider, zamanı iyi yöneten, güçlü iletişim kurabilen, hizmet eden, işleri kolaylaştırabilen, farklı fikirler üreterek yeni açılımlar yapan yöneticilerdir.

Yengeç: Çözüm odaklı, sevecen, sabırlı, kendini ve çevresini iyi anlayan, iş yaptırabilen, başarıyı da başarısızlığı da paylaşan yöneticilerdir.

Kova: Organizasyon becerisine sahip, özgüveni yüksek, iletişimde güçlü, yeniliklere açık, farklı ve sıra dışı fikirlere değer veren, özgür, samimi, esnek, doğal yöneticilerdir.

İkizler: Akıllı ve güçlü bir ekip oluşturan, insan gücüne inanan, dürüst, sonuç odaklı, dinamik, konuşkan, yaşı kaç olursa olsun ruhu genç yöneticilerdir.

Boğa: Haksızlık karşısında tepkisini ortaya koyan, hırslı, kararlı, tuttuğunu koparan yöneticilerdir.

Akrep: Empati yapabilen, duygusal, insancıl, güçlü yöneticilerdir.

Son yıllarda işe alım uzmanları enneagram gibi birçok karakter ve kişilik analiz yöntemleri kullanmaktadır. İş pozisyonu ile çalışanın mizacının uygunluğu, süreklilik ve verim açısından oldukça önemlidir. Burçların yönetim becerilerine doğrudan etkisinin olduğu varsayılırsa, burçlar bizleri en kısa yoldan karakteristik özelliklere ulaştırır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık