Bera Zeyneb TÜRKMEN

Biz ve Ötekiler


Bera Zeyneb TÜRKMEN
28 Kasım 2019 Perşembe 12:07

Toplumda sosyal bir yer edindikten sonra birey, kim olduğunu bilir. Kendi kimliğine benzer özellikler taşıyan kişiler artık onun için ‘‘bizdendir’’.

Bizden olanları ayırt etmeye çocukkenbaşladık. Yetişkin ikenbelki hiç ilgilenmediğimiz spor dalına ait bir takımı, küçükken bildik ve destekledik. Baba, bazen anne, amca veya dayımız biz henüz bebekken takımımızın formasını tanıttı, hediye etti. Tulumumuz, patiğimiz ya da suluğumuzo takımın rengindeydi.

Aynı dinin farklı mezhepleri olduğunu duyduk. Kendi mezhebimizden olmayanla arkadaşlık kurmanın çok da fayda sağlamayacağını öğrendik. O halde yine ‘‘bizden’’ olanları bulmalı ve onların yanında bulunmalıydık.

Ülkemizde farklı milletlerden insanların olduğunu gördük. Hemşeri edindik. Çevremizde kendi memleketimizden olana pozitif ayrımcılık yapıldığına şahit olduk.

Çocukken yaptığımız bu gözlemler ve örtük öğrenmeler sonucu artık okul arkadaşlarımıza hangi takımlısın diye sorduk. Aynı takımı tutuyorsak ona bizdensin dedik; farklı bir takımdansa onu ötekileştirdik, bir başka ifadeyle ‘‘dışladık.’’ İlerleyen yaşlarda insanların memleket ve mezhebini sorguladık. Bir kişiyle tanışırken ‘‘Nerelisin?’’ demeyi asla es geçmedik. Dil, din, ırk, siyasi görüş ayrımına adım atmıştık artık.

Çocukluğumuzda oluşan bu enaniyet temeli, kendinden olmayanı reddetme davranışına dönüştü. Zamanla ötekiler, bize yabancı hale geldiler.

Bir okuldaki özel eğitim öğrencilerini protesto eden veli kitlesi, yoldan geçen tesettürlü bir bayana durup dururken saldıran hemcinsi bu içgüdüyü ne zaman edindi, şekillendirdi ve cesurca kullanacak hale geldi? Yanıtı zor değildi, çocukluğumuzda.

Kendimizden farklı olanı anlamaya çalışmak, kimliğimizi derinleştirir. Ötekileştirme ise iletişimi, hoşgörüyü, paylaşımı, empatiyi ve sevgi bağını yok eder. Terörizm, ırkçılık ve fanatizmi besler. Değerli ebeveynler, lütfen çocuklarımızı zehirle beslemeyelim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık