Bera Zeyneb TÜRKMEN

Derin İnternet (Deep Web)


Bera Zeyneb TÜRKMEN
20 Haziran 2020 Cumartesi 09:46

İnterneti bir buz dağına benzetirsek %96’lık kısmını göremiyoruz. Özellikle gençlerin ve ifade özgürlüğü olmayan ülkelerin ilgi odağında olan bu görünmeyen kısım: Deep web, yani derin internet.

ABD Deniz Kuvvetleri tarafından istihbarat operasyonları sırasında hükümetin haberleşmesini korumak için geliştirilmiş olan deep web, son yıllarda uygulama alanını hayal edilemeyecek boyutta genişletmiştir. Deep webin kullanımı yasal olsa da, birçok suç bu alanda işlenir.

Google, yahoo, bing ve çeşitli arama motorları ile istediğimiz internet sitesine girebilmekteyiz. Deep web ise arama motorları sonucunda gösterilmeyen sitelerin bulunduğu internettir. Deep webe, IP adresinizi sürekli değiştiren tarayıcılar yoluyla giriş yapılabilir. Böylece konumunuz gizlenir.

Deep web birçok seviyeden oluşur. Her seviyenin içeriği ve derinliği farklıdır. Üst seviyelere erişim zordur, herkesin ulaşması mümkün değildir. Sitelerin uzantısı ‘‘.com’’ yerine ‘‘.onion’’ ya da ‘‘.clos’’ şeklindedir. İnternet adresleri anlaşılır ifadelerden oluşmaz. Örneğin: krtwgd987jbn.onion

Aslında deep web, kamu ve özel şirket bilgileri, kütüphane arşivleri, gizli dosyaların…v.sgüvenlik açığı oluşmadan saklanması için elverişli bir yerdir ama karanlık içerikler ‘‘dark web’’ adı verilen bölümünde saklanır ki, burası illegaldir.

Dark webde çalıntı kart bilgileri, hacklenmiş sunucu verileri, yasaklanmış filmler, çocuk istismarı, kumar, organ mafyası, kaçak kan ticareti, uyuşturucu ve silah satışı vardır. Forumlardamahrem ve sapıkça fantazilerini paylaşan insanlar, bunları videolardauygulamakta ve yayınlamaktadır.

Dark webde bitcoinve diğer sanal para birimleri kullanılır. (Bugün 1 bitcoin= 63.814 TL) Kiralık katil, suikast, kaçakçılık, sahte kimlik, vize, pasaport ve vatandaşlık üzerine satın almalar yapılabilir. Kural, yasak, kanun yoktur. Wikileaks belgelerine de dark web üzerinden ulaşılmıştır. Ayrıca dark webde legal olmayan bilimsel çalışmalar için insan deneyleri yapıldığı da iddia edilmektedir.

Deep web ve dark webde normal bir kullanıcınınhacklenme ve dolandırılma riski çok yüksektir. Bu alana profesyonel bir kullanıcı, mecburi bir durum oluşursa girmelidir. Mesela istihbarat birimleri internetin bu karanlık yüzünü takip etmek ve dark webdeki suçluları tespit etmek için farklı kılıklara girerek tarama yaparlar. Son yıllarda dark webde videolar yayınlayan Peter Gerald Scully isimli bir pedofili, Filipinler'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık