Erol KAYA

Dünya Hayatı...


Erol KAYA
12 Eylül 2017 Salı 09:49

Size verilen her şey, geçici dünya malıdır. Allah katında bulunanlar ise daha iyi ve daha kalıcıdır. Bu ödül, iman eden ve Rablerine dayanıp güvenenler içindir.
Şura Suresi, 36

Oyalanarak heba ettiğimiz, birbirimizle tüketim yarışına girdiğimiz ve malımızla, çocuğumuzla, ırkımızla, bedenimizle övünüp durduğumuz dünya hayatının hepsi bu kadarcık. Biz, gözü dünya hayatından başka bir şey görmeyenler, 100 yıl sonra torunumuzun bile ölmüş olacağı bir hayata yatırım yapıyoruz aslında. Böylesine kısa bir yaşam için birbirimizin gözünü oyuyoruz. Bize sadece şu anı veren, başka da bir şey vermeyen bir yaşam için.

İzlediğiniz siyah-beyaz yabancı filmlere bir göz atın örneğin. Ben izledikten sonra oyunculara baktığımda hemen hepsinin ölmüş olduğunu hatta çocuklarının bile ölmüş olduğunu çok rahat görebiliyorum. Ne o eski ünlü oyuncular kalmış, ne de onların o elit dostları. Son model diye aldıkları arabalar şimdi müzede. Hayran hayran baktığımız o pahalı giysileri, takıları, havalı evleri… Hiçbirini ne yanlarında götürebilmişler, ne de çocuklarına kalmış. Çünkü çocukları da ölmüş!

Aslında Kuran’a göre kısa veya uzun yaşamak değildir esas problem. Bakara Suresi 96. Ayette belirtildiği gibi; “…Her biri bin yıl ömür sürsün ister. Oysaki, uzun yaşaması onu azaptan uzaklaştıracak değildir…” Uzun ömür bizi azaptan uzaklaştırmaz. Yani eğer, “Ben, çocuklarım ve torunlarım en az 100 yaşına kadar yaşayacağız! Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız!” diyen hırslılar varsa bile fark eden bir şey olmayacak. Eğer biz azabı hak etmişsek, 1500 sene yaşasak da azap bizi eninde sonunda yakalayacak!

Selam ve dua ile..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık