Bera Zeyneb TÜRKMEN

Ev, Eğitimin Asıl Merkezidir.


Bera Zeyneb TÜRKMEN
11 Ekim 2019 Cuma 17:06

Eğitim alanında şimdiye dek değişen sistemler ve güncellenen müfredatlar üzerinde binlerce yorum, eleştiri yapıldı. Atanan her yeni milli eğitim bakanının elinde aslında hiç olmayan sihirli değneğin, ülkemizdeki tüm eğitim sorunlarını bir anda çözecek ve hataları bir çırpıda düzeltecek güce sahip olduğu zannedildi. Hâlbuki bu anlayışla eğitim sisteminin uzun vadede dâhi evrilme ihtimali yoktur.

Eğitimin sorumluluğunu okula yüklemek en büyük yanılgıdır. Eğitimin temeli ailede atılır ve eğitimde her basamak ailenin birincil desteği ile çıkılır. Sistemlere ümit bağlamak yerine doğru ebeveyn olmak, iyileşmek adına atılması gereken ilk adımdır. Eğitim sorumluluğunu tek başına okula yüklemek doğru bir anlayış değildir. Okul ve evde birbirine yakın davranışlar sergilenmesi durumunda eğitimin daha verimli olacağı kesindir.

6 Ekim 2019 tarihinde Ev Okulu Derneğinin İstanbul'da düzenlemiş olduğu Evde Eğitim Zirvesi'nde, alanında uzman 16 katılımcıyı dinleme imkânı buldum. Zirvede paylaşılan fikirlerin ana teması, her evin bir okul olduğuydu. Zirveyi gerçekleştiren Ev Okulu Derneği Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Hilmi Eren ve ekibini ayakta alkışlıyor, zirvede dikkatimi çeken tespitlerden bir kısmını burada sizlerle paylaşıyorum.

Bir çocuk zoraki dünyaya getirildiğinde, heybesinde her geçen gün biriktirdiği sorunlarla büyür. Anne ve babanın ruhsal yönden sağlıklı bir çocuğa sahip olması için bebek sahibi olma kararını birlikte vermeleri gerekir.

Çocuğun büyüme evresinde iyi ebeveynlerinin olması ise onun gelişimine sağlanacak en büyük katkıdır. Anne ve baba, çocuğuna eğer kasıtlı şiddet uygulamıyorsa, ona zarar vermiyorsa iyi ebeveyndir. Ayrıca anne ve baba olarak, kendi ebeveynlerimizin bizlere gösterdiği davranışları analiz edip gerekli çıkarımlar yaparak, çocuklarımıza onlardan daha özenli davranıyorsak iyi ebeveynleriz.

Kavga ve korku yerine sevgi içinde yaşayan, güler yüzlü ve anlayışlı bireylerle aynı evde soluk alan, güvenilir ve dürüst ebeveynleri olan bir çocuk, okulda verilmeye çalışılan tüm değerleri evinde kalıcı olarak öğrenir.

Okul ve öğretmen var diye evde eğitim ihmal edilemez. Teknolojinin hızlı gelişimiyle çocuğun akademik doyuma ulaşması artık çok kolaydır. Değerlerimiz ise ailede edinilir ve bu kazanım akademik bilgiden çok daha kıymetlidir. Özetle; ev, eğitimin asıl merkezidir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık