Nevin KILIÇ

Gençlik Nereye Gidiyor


Nevin KILIÇ
27 Ocak 2016 Çarşamba 11:43

Umudumuz gençler nereye gidiyor. Yazımı hazırlarken ne kadar üzgün olduğumu belirtmek isterim. Her gün yaşanan olaylara şaşırmamak elde değil. Çevremizde yaşanan olaylara kayıtsız kalamıyor, Üzülüyor, kızıyoruz.  Bana ne diyemiyoruz. Yok, olan sadece sizin değil bizlerin de geleceği.

Gençliğin geleceklerini yok etmesinden endişeliyim. Öncelikleri Okullarını bitirerek ekmeklerini ellerine almak olmalı. Ülkemizin geleceğinin onlara emanet olduğunu unutmamalılar.

Anne ve babaları yoğunu var edip evlatları okusun geleceklerini kazansın diye çabalarken bazı gençlerin akıllarını başka şeylere çalıştırması çok üzücü.

Bildikleri halde anne babanın emeğini boşa vermeleri ve geleceklerini karartmalarına da şaşıyorum. Ele almak istediğim ilk konu daha ilköğretimde okuyan kız ve erkek çocuklarımızın okullarını asarak sokak aralarında başıboş gezmeleri.  Öyle çok rastlar olduk ki bu manzaralara. Bazen sokak aralarında özellikle lise ve ilköğretim öğrencileri okuldan çıkış saatlerinde veya ders saatlerinde genellikle okuldan kaçmış oluyorlar ki üstlerinde okuduğu okulun formaları var ve sevgilileriyle elele gezerken rastlıyoruz. 
 Okul formaları bazı okullarda kalktığı için öğrenci oldukları belli olmasa da daha yaşlarının küçük oluşundan dolayı dikkatimizi çekmektedir.

Aileler ise çocuklarını okullarında dersleri başında olduğunu düşüne dursun ve güvensin onlar ise geleceklerini nasıl yok ettiklerinin farkına bile varmadan günü yaşama heyecan peşinde koşsun.  Onların umurunda mı anne babaları ne zorluklar içinde ne şartlar altında okula göndermiş oldukları. Onlar akılları bir karış havada anne baba parasıyla sevgili gezdirme derdinde.

Özentiden başka bir şey değil yaptıkları. Bu durum maddi durumu iyi olan her aile için geçerli değil tabi ki nasıl olsa paralı özel okullar var okutur birde iş imkânı sağlarlar.
Çocuklarının hayatları kurtulur. Yaşadıkları yanına kar kalır. Bunu çocukları da biliyor. Öylede davranıyor. Paranın ve özel okulların canı sağ olsun. Diğer tarafta bu çocuklara özenen kesim. Artık gerisini siz düşünün.  Okulunu bırakıp evlenmek zorunda kalıyorlar. Ve hayatları kararıyor.  Daha anne baba parasıyla okumaya çalışan işi olmayan bu gençler ne sağlayabilir. Nasıl bir gelecek bekler. Her zaman anne babasından mı bekleyecek geçindirmelerini. Nasıl iş bulacak. Eğitim yok yarım bırakmış.

Hangi alanda çalışmayı planlıyor. Ve nasıl geçimini sağlayacak. Bunları düşünmeden hareket ederek hayatlarını karartıyorlar. Geçim sıkıntısı nice sevgileri, evlilikleri bitirdi. Hiç mi televizyon izleyip, gazete okumadınız. En azından çevrenizde olup biteni hiç mi görmediniz.

Gelelim üniversite gençliğimize. Daha mantıklı ve aklı başında olmaları gerekir.  Çocukluk ve cahillik dönemleri geride kalmış gençler.  Geleceğin temeli gençlerimiz. Neyinize gerek siyaset, olay çıkarmak, birilerinin maşası olmak. Size ne kazandırdı. Hayatınız gitti.  Hayalleriniz bitti.

Okuyup meslek sahibi olacak anne babanızın sizin üzerinizde büyüttüğü hayallerini gerçekleştirip onlara rahat hayat sağlayacaktınız. Kime neye özendiniz. Sizi öne atanlar kurtarabilecek mi?   Sizi örnek alan çocuklara, size güvenenlere böylemi değer veriyorsunuz? Kendi hayatını geleceğinizi karartarak. Bir haksızlık varsa çözümü böyle insanlara çevreye zarar vererek olmaz. Kimin canına malına zarar veriyorsun.

Aklınızı başınıza alın sevgili öğrencilerimiz, gençlerimiz. Sizin hedefiniz önce okulunuzu bitirmek sonra işe girip ekmeğinizi kazanmak olmalı.  Yazık ailelerinize böyle sıkıntılar yaşatmayın. Canlarını yakmayın. Hayallerini yıkmayın.  Unutmayın ki kim ne yaparsa kendine yapar. Yaptığınız her şey gün gelir ayağınıza dolaşır. Son pişmanlık fayda vermez. Sonra dövünüp durursunuz ben ne yaptım diye. İş işten geçmeden okulunuza geleceğinize sımsıkı sarılın. Bunu başarabilirsiniz.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık