Erol KAYA

Güvenmek..


Erol KAYA
17 Eylül 2016 Cumartesi 13:07

Güvenmek güzel bir şey  tabiî ki ama bazen “güvendiğimiz dağlara kar yağdı” Sözünü de  unutmamak gerek. İyi niyet iyi hayırlarla   buluşturur. 

Ne iş yaparsak yapalım karşımızdaki insanlara güvenmesek işimiz yürümez, illaki güvenmeliyiz  o zaman işimiz yürür iş yürür ama niyet ne olur zaman gösterir.

Hayatın anlamını aramaktayız çünkü çevremizdeki anlama artık güvenmemekteyiz. Bir eksiklik bize felsefe yaptırmaktadır. Güven eksikliği yaşamın uzun tarihine göre yeni bir şeydir. Ancak giderek hızlanmaktadır.

Çevreye güvenin azaldığı toplumlarda felsefe yapılmaktadır. Bunu en iyi, batının kapitalist toplumlarında ya da, antik dünyanın ticaret şehirlerinde, görebiliriz. İnsanların birbirine güvenmediği, dayanışmadığı, yardımlaşmadığı,toplumlarda anlamları sorgulama eğilimi türer. Bize anlam verilmediği için arayışa çıkarız.

Güven, bir var oluş atılımı en derinde, çekirdek güven, temel güven zeminini oluşturuyor. Bu zeminin kırılması, çatlaması, parçalanması yaşamı olanaksız kılıyor. Güven zeminini yitirmiş bir organizma düzeninden vazgeçiyor. Varlığın hiçliğe dönmesi söz konusu değil, boşluğa düşüyor,

Örneğin var oluş düzenini bırakıyor, dağılıyor, temel güven zeminini yitirince. Örneğin, insan bedeni ölüyor. Temel güven zeminine dayandığı sürece insan bedeni, En azından "bitkisel yaşamı"nı sürdürebiliyor..           

Söz meclisi...Selam ve dua ile.    


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık