Hemş.Zeynep PORTAKAL

İlaçları Doğru Kullanıyormuyuz?


Hemş.Zeynep PORTAKAL
31 Aralık 2017 Pazar 19:16

Bilindiği üzere ilaçlar şifa kaynağıdır fakat şifa (etki etme) yetenekleri sizin kullanımınızla doğrudan alakalıdır. Ülkemizde hatta bunu yakınlarıma da indirgeyecek olursam antibiyotikleri doktor kontrolü olmadan adeta soğuk algınlığı ve grip ilacı gibi kullanılmaktadırlar. Bu son derece yanlış bir yaklaşımdır, dikkat edilmesinde fayda vardır. Zira antibiyotikler grip ve soğuk algınlığının sebep olduğu virüslere etki etmeyip doğrudan bakterilere etki etmektedir ve bu kategorideki ilaçlar ateş düşürücü ve ağrı kesici değillerdir.

İlaçların kullanımlarına dair genel bilgi verecek olursam; Öncelikle hangi ilacı kullanırsanız kullanın muhakkak alkolden uzak durun! Sigara içmek de bazı ilaçların etkilerini değiştirebilir. Sigara dumanındaki kimyasal maddeler, karaciğerdeki bazı enzimlerinin aktivitesini arttırabilir. Bu, sigara kulanımının, neden bazı ağrı kesicilerin ve akciğer problemlerinde kullanılan bazı ilaçların etkinliğini azalttığını açıklar. Doktor ve eczacınızın talimatlarına kesinlikle uyun ve ilaçların prospektüslerini üşenmeksizin okuyun. Bu prospektüsün içerisinde kimlerin, nasıl kullanacakları, etkileri ve yan etkileri mevcut. Her ilaç günde kaç kez alınacaksa bu, eşit aralıklarla olmalıdır. İlaçların istenen etkiyi gösterebilmeleri için kanda belirli bir seviyede olmaları gerekir. Bu seviyeyi eşit tutabilmek ancak ilacı eşit aralıklarla almakla mümkündür. Eğer günde 3 kez alacaksanız 8 saat ara ile (24/3=8), 4 kez alacaksanız 6 saat ara ile (24/4=6) 2 kez alacaksanız 12 saat ile (24/2=12), 1 kez alacaksanız her gün aynı saatte içmeye özen göstermelisiniz.

İlaçları asla bölmeyin ve çiğnemeden yutun. Birçok ilaç tablet şeklinde olup üzerleri şeker veya film kaplanmıştır. O ilacın etken maddesi ya mide ortamında bozulup etkisini kaybetmektedir veya mide iç zarını tahriş edici özelliktedir ya da mideden emilimi kötüdür. O nedenle üzeri kaplanarak midede dağılmadan doğruca bağırsağa aktarılması sağlanır. Siz eğer böyle bir ilacı böler veya çiğnerseniz etkisini yok etmiş olursunuz. Tableti elinize aldığınızda bakın; eğer üzerinde bölünebileceğini belirtir bir çentik yoksa asla bölmeyin ve çiğnemeyin. Çiğneme tabletleri Örneğin, pastiller bu grubun dışında tutulmaktadır. Onlar, çiğnenerek alınmalıdır.

Eğer ilacı kullanacak kişide gebelik ve emzirme gibi bir durum varsa mutlaka hekimi ve eczacıyı uyarın. Gebe ve emzirenlerin doktora veya eczacıya danışmadan en basit ağrı kesiciyi bile almaları, bebekleri için risk teşkil edebilir çünkü ilaçlar plesantadan emilir. İlaçları asla susuz içmeyin. Çünkü alınan ilacın etkili olabilmesi için, mide veya bağırsakta çözünerek, kana karışması gerekir. Sizin ilaçla beraber içeceğiniz bir bardak su, bu çözünmeyi kolaylaştıracak, kana karışmayı hızlandıracak ve etkinin çabuk başlamasını sağlayacaktır. Zira susuz ilaç içenlerin mide ağrısı yaşadıkları gördüğüm vakalar arasında.

Çalışıyorsanız; kullanacağınız ilaçlar yaptığınız işi etkileyebilir. Birçok ilaç yan etki olarak sersemlik ve uyku hali yani sedasyon yapar. Dolayısıyla dikkat gerektiren bir makine ve araç kullanıyorsanız ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Trafik kazası, iş kazası gibi.

Uyarı: Başkasının tavsiyesiyle ilaç kullanmayınız ve siz de başkalarına tavsiyede bulunmayınız. Hasta olduğunuz zaman kendi kendinize ilaç kullanmayın. ve son olarak Doktora veya Eczacıya danışmadan asla ilaç kullanmayın ve size önerilen şekillerin dışında ilaç içmeyin!

Yeni yıl size bol sağlık getirsin... meryy new years :)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık