Erol KAYA

İyi Bir Mümin...


Erol KAYA
26 Aralık 2016 Pazartesi 17:13

İnsanların birbirine zulmettiği şu dünyada, kötülüğü başımızdan savabilmek zor, herkesin yapamayacağı türden bir iş, kabul. zaten Allah da bu tavra sabredenlerin, büyük nasip sahiplerinin ulaşabileceğini söylüyor. Biraz sabırlı olabilirsek dünya ve ahirette bizi güzel şeylerin beklediğini umabiliriz.

İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü, en güzel tavırla sav. O zaman görürsün ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sımsıcak bir dost gibi olu vermiştir.

Günlük hayatımızda da bize yapılan bir kötülüğe kötülükle karşılık verdikten sonra, “Keşke orada onu yapmasaydım”, “Keşke öyle davranmasaydım”, “Keşke bıraksaydım da yoluna gitseydi”, “Keşke umursamasaydım” gibi cümleler kurup pişman olabiliyoruz. O nedenle, kötülüğe kötülükle karşılık vermenin başımıza yeni belalar açabileceği ihtimalini de düşünüp dikkatli davranmalıyız.

Yolda yürürken durduk yerde bize omuz atan birine dönüp bir omuz da biz atabiliriz, buna izin var, fakat, bu olayın sonrasında korkunç bir kavga patlak verebilir, insanlar birbirlerini yaralayabilir, hatta öldürebilirler. Olayların buralara varabileceğini hesaplayabilen bir mümin, Allah’a sığınıp sabrederse, hem Allah’ın tavsiyesini dinlemiş olur, hem de dünya hayatında başına gelebilecek olumsuzluklardan en asgari düzeyde sıyrılabilir.

Dediğim gibi, bize kötülük yapanı ağzımız açık seyretmek zorunda değiliz, aynı oranda karşılık verip kendimizi savunabiliriz; fakat Allah’ın önerisi kötülükleri iyilikle başımızdan savmaktır. Bize yapılan kötülüklere göre, bize verdiği zararlara göre, mümin olduğumuzu unutmadan düşünüp taşınıp kendi kararımızı vermeliyiz ve Allah’ın tavsiyesini göz ardı etmemeliyiz. Ayrıca elbette kendimize kötülük yapıldı diye daha beter bir kötülükle karşılık vermek de bir mümine yakışmaz.

Müminler düşünüp tartmalıdır, çünkü bazen öyle suçlar vardır ki, ceza verilmesi toplumsal huzur açısından ve mağdurun ruh sağlığı açısından daha hayırlı olacaktır. Örneğin, bazı büyük hırsızlık olaylarını, tecavüz gibi suçların affedilir olması demek, bu suçların kötü niyetli insanlar tarafından rahatça işlenmesinin önünü açmak demek olur. Kötü işlere meyli olanlar, ceza görmem güveni ile rahatlıkla suç işler, toplumdaki suç oranı ve mağdur oranı da artar. Allah bunları da çok iyi bildiğinden bu tarz büyük suçlar için özel cezalar da bildirmiştir. Biz Müslümanların güzel bir toplumda hayırlı ve barış içerisinde güzel bir şekilde yaşamak dileğiyle ..

Selam ve dua ile..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık