Erol KAYA

Kul Hakkı...


Erol KAYA
7 Eylül 2016 Çarşamba 23:16

Saygı değer okurlarım bugünü köşe yazım kul hakkı konulu bir yazım. Umarım beğenirsiniz.

Geriye eli ermez, gücü yetmez çocuklar bıraktıkları takdirde. Halleri ne olur  diye korkacak olanlar yetimlere haksızlık etmekten. Korkup titresinler, Allah'tan sakınsınlar ve doğru söz söylesinler.

"Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helalleşsin! Çünkü ahirette altının, malın değeri olmaz.

O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevaplarından alınır, Sevapları olmazsa, hak sâhibinin günâhları buna yüklenir.Meselâ, gıybet eden bir insan gıybet ettiği kimseden, Helâllik almadıkça bu günahın cezasından kendini kurtaramaz.

Kur’an-ı Hakîm’de, ilk bakışta kul hakkı gibi görünen ve kullar arasındaki, Adalet esaslarını tespit eden birçok âyetlerden sonra, “İşte bu Allah’ın hudududur, onu tecavüz etmeyin.” mealinde İlâhî ikazlar gelir.

Demek ki, kul hakkını çiğnemek, Allah’ın hududuna tecavüz olarak kabul ediliyor.Artık böyle bir cinayeti işleyen insan kime iltica edecek, kimden yardım dileyecektir? Kul hakkından doğan günahların ve cezaların, Allah tarafından bağışlanması söz konusu değildir.

Kul hakkı ancak hak sahibi o kişiyi bağışlaması ile ortadan kalkabilir. Bir kimseden haksız olarak alınan bir kuruşu, sahibine geri vermek,  Yüzlerle lira sadakadan kat kat daha sevaptır, bir kimse.

Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa,  Üzerinde başkasının bir kuruş hakkı bulunsa, bu bir kuruşu ödemedikçe, Cennete giremez.

Söz meclisi

Selam ve dua ile.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık