Erol KAYA

Mutluluk Getirir..


Erol KAYA
23 Ocak 2017 Pazartesi 09:34

Kuran ahlakını yaşayan toplumlarda, devletine faydalı bir vatandaş, ailesini seven, koruyup gözeten bir evlat, ahlakıyla örnek olan bir eş ve arkadaş gibi insan modelleriyle karşılaşılır. Böyle sağlam bir milletin ömrü uzun, yaşantısı huzurlu, birlik ruhu da çok güçlü olur. Allah Kuran'da, bir milletin birlik içinde ve güçlü olmasının sırrını şöyle bildirmiştir:

Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir. (Enfal Suresi, 46)

İslam dini hoşgörü ve merhamet dinidir. Baskı ve zulüm Kuran’ın mantığına terstir ki bir ayette Rabbimiz, “Dinde zorlama (ve baskı) yoktur…

” (Nur Suresi, 33) buyurarak, insanlara İslam’ı yaşamaları konusunda baskı uygulanmasını yasaklamıştır. Dini eğitim çok küçük yaşlardan itibaren çocuklara verilmelidir. Ancak yasak ve kurallar koyarak günah ve sevap kavramını anlatmak yerine, yaptığı her güzel ahlaka karşılık onu ödüllendirerek bu yöndeki davranışlarını pekiştirmek ve olumlu telkinler vermek daha sağlıklı olacaktır. Etrafımızdaki canlı ve cansız hiçbir şeyin tesadüfen oluşmadığı, bir Yaratıcının eseri olduğu anlatılırken, Yaratanın merhamet ve büyüklüğünü çocuğa hissettirmek ve O’nu çok sevmesini sağlamaya çalışmak gerekir. İnsan sevdiği kişileri kırmaktan sakınır. Bu nedenle Allah’ı seven çocuk, ileriki yaşlarında da O’nun razı olmayacağı davranışlar sergilemekten şiddetle kaçınır. Allah’tan ve O’nun rızasını kaybetmekten korkar. Ancak bu korku dünyevi korkular gibi insana zulüm ve huzursuzluk değil, aksine huzur ve mutluluk getirir. 

Tam tersi, baskıcı bir eğitimle, zorla namaz kıldırılan, başı kapanan çocukların çoğu, yetişkin oldukları dönemlerde dinden uzaklaşırlar. İbadetleri robotlaşmış şekilde, neden yerine getirdiğini bilmeden sadece, “yapılması gerek ve sen de yapacaksın” mantığı ile çocuğa anlatmak, Allah’a duyulması beklenen sevgiyi, nefret ve isyana dönüştürebilir. Çünkü çocuk, neden yaptığını bilemediği ibadetlerin yapılması konusunda baskı uygulayanın Allah olduğunu düşünür. Çocuğa, ibadete ilişkin teklifler getirmeden önce neden ibadet edildiği mantığını anlatmak ve kalbini dine ısındırmak daha doğru bir tavır olur.

Büyük bir hassasiyetle öncelikli olarak ailede verilmesi gereken dini eğitim, ileriki dönemlerde kişinin her ortamda dirayetli ve güçlü kişiliği ile sarsılmaz bir görüntü oluşturmasına vesile olur. Daima vicdanı ile karar veren genç, kötü ahlak özelliklerinden şiddetle sakınır ve sağlam bir karakter sergiler. Unutmamak gerekir ki iman, kimseye nasip olmayan güç ve üstünlüğü beraberinde getirir. Önemli olan kişilerin gözündeki üstünlük değil, Allah katında olan üstünlüktür ki o da takva iledir.

 

Selam ve dua ile.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık