Erol KAYA

Ramazan Ayı..


Erol KAYA
27 Mayıs 2017 Cumartesi 22:45

İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran apaçık belgeleri (kapsayan) Kur’an onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahid olursa artık onu tutsun. Kim hasta ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allah’ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz. 
(Bakara Suresi, 185)

Ramazan Ayı, Müslümanlar arasında yardımlaşmanın ve dayanışmanın ön planda olduğu bir dönemdir. Kırgınlıkların bir kenara bırakıldığı, Allah’a olan yakınlığın arttığı mübarek bir aydır. Kuran’ı Kerim’in de indirildiği bu ayda Müslümanlar, Allah’ın emri gereği, farz olan oruç ibadetlerini yerine getirirler.

‘Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.’ 

Ramazan ayı, inananların Allah için nefislerini kontrol altında tutmayı öğrendikleri ve ahlaklarını terbiye ettikleri, güzelleştirdikleri çok özel bir aydır. Bu mübarek ay boyunca Allah insanlara, zayıf oldukları bir konuda irade göstermelerini emreder. Bir zaafı yenerek Allah rızası için kişinin kendisini kontrol edebilmesi aynı zamanda ruhu üzerinde söz sahibi olabilmesi anlamına gelir. Bu nedenle oruç tutmak kişinin imani olarak derinleşmesine vesile olur.

Güzel huylu, fedakâr, sabırlı, cesur olabilmek; öfkelenebileceği bir olayla karşılaştığında, kendisini kontrol edebilmek ancak samimi olarak iman eden bir Müslüman’ın başarabileceği davranışlardır. İman eden kişi öfkesini yenmeyi bilir, çünkü her şeyden önde Allah’ın rızasını gözetir. Tam olarak iman edemeyen insanlar için sabırlı olmak ve öfkeyi yenmek ise çok zordur. Oruç ibadetinin yerine getirildiği bu ay insanın nefsinin terbiyesi için bir fırsattır. Açlık, uyku, yorulma gibi zayıflıklarla yaratılan insan, Ramazan Ayı boyunca Allah için beynini ve bedenini nasıl kontrol edeceğini öğrenir. Bu ay insanlar için güzel ahlakı öğrenip uygulayabilecekleri bir başlangıç olabilir.

Selam ve dua ile..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık