İsmail TEKPINAR (Siyasetci / Yazar)

Sağduyulu ve İyi Olmak


İsmail TEKPINAR (Siyasetci / Yazar)
17 Şubat 2016 Çarşamba 08:25

Öncelikle Allah’ın izniyle iyiliğin, hakkın, hakikatin, adaletin kazanacağına ümit varız.

Ülkemizin zor bir sınavdan geçtiğini biliyoruz sağduyunun kazanması için her bir fert olarak canla başla çalışmamız lazım ki hepimizin bildiği “Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker” ‘ İyiliği emretmek ve kötülükten men etmek” olduğunu unutturmayarak önem arz eden bu konuyu hatırlamamız lazım.

Eğer ki bu güzel kaideyi hayatımıza bir nakkaş gibi işleyebilirsek kötülükler her daim son bulmaya, mahvolmaya mahkûm olacak. Bizlerin arasına nifak sokamayacaklar ve giremeyerek fitne tohumları saçamayıp tutunamayacaklardır.

İyi olmayı itibarsızlaştırmaya çalışan bir takım zümreler var. Sözünde durmamak, verilen emanete hıyanet etmek, makamı kötüye kullanmak vs. Bizler şunu bilmemiz gerekir ki iyilik yap denize at balık bilmezse yaradan Allah bilir. Samimane bir şekilde Hayatı içtimaîyye’de bu güzel uygulamaya gayret göstermeliyiz.

Hayat-ı ömrümüzün çok kısa olduğunu bilip geçici ve yarınının garantisi olmayan dünyada yaşadığımızı unutmayarak, gerek dünyevi işlerimizde gerekse uhrevi işlerde pozitif enerjimizle iyi olanlar tarafında olmalıyız. Lakin sözde iyiler kaybeder cümlesini yanlış olduğunu! Allah katında hep iyilerin kazandığını bilmenin sevincini, lezzetini, mükâfatını da bilmek ayrıca haz veriyor insana.

Bizlere düşen en önemli görev ülkemize hem dışardan hem içerden taâruzların gün gibi açık olduğunu görmeliyiz. Bunlara karşı iyilik ve sağduyu kalkanını kullanmamız gerekmektedir.

Türkiye coğrafyasında yaşayan her bir birey olarak nemelazımcılık hastalığından kurtulup, iyilikte ittihad etmemiz gereken bir dinin mensubu olduğumuzu unutmamak lazımdır. 

Gelecek nesillerimize daha güzel yarınlar bırakmak adına bizlere önemli görevler, vazifeler düşmektedir. Onlara gelecek zararlara, musibetlere karşı bizlerin birer çelik zırhlı kale hükmünde olmamız yarınlar için önem arz ediyor.

Tüm dünya ülkeleri birleşerek son kale olan Türkiye’ye saldırıyorsa basiretli bir şekilde hareket etmeliyiz. Ayrıca bizdeki ittifak tesanüt ruhunu birleştirip yaygara çıkaranların ağzına şiddetle tokat vurup, seslerini kesmekte bizlere düşer.

“Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır
Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır                                                                                       Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır                                                                                         Senden umut kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır.

Üstad Sezai KARAKOǒun şiirinde bahsettiği gibi bizlerdeki iyilik damarı tüm kötü şerlere karşı her zaman üstün gelmektedir. Unutmayalım ki bizler iyi olursak herkes iyi olacaktır. Zaman iyilik, fedakârlık zamanı olduğunu asla unutmamak lazım, geleceğini düşün ona göre hareket et…


YORUMLAR
  • yorum2016-02-17 11:09:00buket

    "İnsanların en hayırlı, en değerli olanları, insanlara en faydalı olanlarıdır."

  • yorum2016-02-17 09:53:09Raziye Ünal

    Çok güzel her şeye rağmen iyi olmak ve iyiliği tavsiye etmek bir insanlık gereğidir, Bu yazıya Sezayi karakoçün şiiri çok yakışmış

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık