İsmail TEKPINAR (Siyasetci / Yazar)

Sancılı Batı


İsmail TEKPINAR (Siyasetci / Yazar)
25 Nisan 2016 Pazartesi 22:54

Batı neden bu kadar sancılı bir hal aldı neyi aramaktadır?

Aslında Avrupa İslam’a hamiledir. Ve bu sancı doğum sancılarıdır…

Asrın mütefekkiri Büyük Düşünür Bediüzzaman’ın (Zamanın Bilgini) batıyı anlatan sözleriyle başlamak isterim.

“Ey bu vatan gençleri! Frenkleri taklide çalışmayınız! Âya, Avrupa’nın, size ettikleri hadsiz zulüm ve adâvetten sonra, hangi akıl ile onların sefahat ve bâtıl efkârlarına ittibâ edip emniyet edersiniz? “

Onların bu batıl fikirlerine destek olarak kendi ülkesine ve kardeşlerine haksızlık edip onların zulümlerine de ortak olanın mesuliyeti ağırdır.

Bugün Fransa’ya bakalım teröre verdiği desteği hiç sorguluyor mu? Hayır çünkü terörü bizim ülkemizin başına bela etmek için canla başla çalışıyorlar. Mamafih kendilerindeki iç karışıklığı da engelleyemiyorlar.

Besledikleri, destek oldukları terör onlarında başlarına bela oluyor ve olmaya devam edecektir. Dik duruş sergileyemeyen acizler! Ayrıca doğru şeyleri sorgulamadıkları içindir bu kadar karışıklar...

Batının tefessüh etmiş felsefi kafasıyla her şeyi sorgulamak isteyen zihniyeti ve çürümüş haliyle görüyoruz ki teröre verdiği desteği sorgulamaya cesaretlerinin yok olduğunu görmekteyiz.

Lakin ne hikmetse sorguyu her daim İslam’ın üzerinden İslam’a karşı savaş ederek yapmaları bu kokuşmuş zihniyetin bir emaresi olduğunu göstermektedir.

Geçmişte batı akımından etkilenen düşünürler ve batı hayranları bu ülkeye ne kadar zarar vermiştir. Gerek siyaseten, gerekse eğitime vurulan darbelerle yalan yazan tarihle vs…

Peki felsefe bize ne getirir neler götürür?

El cevap her şeyi menfi sorgulamaya itip, şüpheciliği varlık ve bilgi  anlayışını ( ontoloji ve epistomoloji )Bilim'in ateist - materyalist felsefesini ve diğer yanlış yönlendirmeleri alarak zihin karmaşıklığı yapmaktadır.

Gel gelelim bilgi olarak müspet sorgulama araştırma bilimsel yöntemini eğer varsa alabiliriz. Lâkin bunları okumadan gerek İslam hukuku ve iman rükûnların da zeminimizin sağlam bilgilere dayanması gerekmektedir.

Sorgu elbette haddi aşmadan akıl sınırlarını zorlamadan gereklidir.

Aksi takdirde kafamız karışıp îtikadi bozulmalar ve ataist olma ihtimalide yüksektir…

Bizler ise hala okullarda lisans eğitimi gören çocuklarımıza, yetişkinlere skolastik felsefeyi orta çağ batılı yazarları bolca okutuyoruz.

Şunu mu istiyoruz; yoksa kafaları karma karışık bir nesil mi yetişsin! Ülkeye faydasız ruhsuz bir hayat düşüncesi mi vermek isteniyor?

Yok yok bu sistem acilen değişmesi gereklidir. Ülkenin geleceğini düşünüyorsak bilinçli inançlı bir toplum ve ahlaklı bir nesil, ter temiz bir nesil yetişmesi için herkesin üzerine düşen ne vazife varsa yapmalıdır…

Eğitimde okullarda ve üniversitelerdeki ders veren hocaların ideolojik yaklaşımları önlenmelidir ta ki bu yaklaşımların notlara yansıdığını da biliyoruz.

Eğitimde etik kurallarına uymak önem arz etmektedir.

Biz şunu yapmadığımız sürece; doğru ya doğru, yanlışa yanlış demez isek yanlış yolda ilerliyoruz demektir…

Acilen doğru yolda yürümeyi öğrenmek elzem olmuştur…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık