Hemş.Zeynep PORTAKAL

Stres...


Hemş.Zeynep PORTAKAL
24 Haziran 2017 Cumartesi 11:10

Hepimizin ortak sorunu stres, bedensel ve ruhsal sınırlarımızın tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Birer örnekle açıklayacak olursak; sınavlara girerken ''sınavlar'' bizde zihinsel strese neden olurken; çok sıcak bir ortamda çalıştığımız ''sıcak'' biz de fiziksel strese neden olur.

Stresin düzeylerini ben şöyle sınıflandırdım: minimum stres, optimal stres, maksimum stres. Bunu da örneklendirecek olursam; yarın bir sınavımız varken bizde ki sınav stresi minumum (en az) düzeydeyse , rahat oluruz sınav çalışmak yerine TV izleyebiliriz, maksimum (çok fazla) düzeydeyse sorun teşkil eder, optimal (en uygun) düzedeyse bu stres bizi sınav çalışmaya iter ve konsantrasyonumuz artar, sınava iyi bir şekilde hazırlanırız. 

Stresin maksimum olanı patolojiktir. Peki stres etmenleri ne olabilir? Çevremizde birçok faktör stres etmeni olabilir: Geçim sıkıntısı, değersizlik, yalnızlık, aile içi geçimsizlik & mutsuzluk, başarılı olmak için çok çalışmak bilahare başaramamak, emeklerinin karşılığını alamamak gibi psikolojik faktörler stres etmeniyken; çok sıcak, çok soğuk, gürültü, kasvetli bir ortamda çalışmak, trafik, sıra beklemekgibi fiziksel faktörler stres etmeni olabilir. Bu örnekleri siz çoğaltabilirsiniz...

Bu stres etmenlerinin vücutta oluşturduğu bir takım etkileri ise şöyledir: Bunalmış hissetmek, çok zor rahatlamak, kendini kötü hissetmek, kendini değersiz hissetmek, sinirlenmek, çok heyecanlanmak, diş gıcırdatma, uykusuzluk, göğüs ağrıları, hızlı kalp ritimleri, göğüs ağrıları, baş ağrısı, düşük enerji ve güçsüzlük, odaklanamama, sorumluluklardan kaçınmak sürekli ertelemek, çok fazla yemek veya çok az yemek ve çevremde şahit olduğum artan alkol özellikle ''sigara''. Stresten kurtulmak için sigara tüketimine geçen bireyler sonra sigaranın yol açtığı sağlık sorunlarından kurtulmak için ayrı bir strese giriyorlar bunu da belirteyim.

Son olarak; Stres günümüzde büyük bir problemdir ve zihinsel, davranışsal, fiziksel  birçok belirtilerinden yukarıda bahsettim, Bu belirtiler oluşmadan ve stresin  bizi etkisi altına almaması, stresten kurtulmanın yolu kendi kendimizin doktoru olmaktan geçiyor.

Peki neler yapmalıyız? 

*Meditasyon (bu yöntemi ben de uyguladığım için ilk maddeye bunu yazmak istedim. :) )

*Yoga ve tai chi gibi egzersizler

* Rahatlama teknikleri, derin solunum egzersizleri

*Müzik dinlemek 

*Fiziksel aktivite ve düzenli egzersiz

*Değişik hobiler edinmek mesela yazın, resim yapın.

*Sağlıklı beslenmek 

*Sizi üzen kişi ve ortamlardan uzak durun.

* Bir sorununuz varsa arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın.

*Her olaya iyi yönüyle bakmaya çalışırsanız bu sizi daha olumlu etkiler.

*Sevginizi ifade edin.

*Gürültülü ortamlarda bulunmayın.

*Rahat giyinin. (Ben günlük yaşamımda spor&rahat giyinmeyi tercih ederim keza davranışlarıma bile bu rahatlık yansıyor :) ) 

*işlerinizi aksatmayın, sistematik davranırsanız bu zaman stresi dediğimiz olay ortadan kalkar.

*Tebessüm tek dildir, gülümseyin hayata, hatta kahkaha atın! 

*Gerekirse mutlaka psikolojik veya psikiyatrik yardım almanızı öneririm. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık