Bera Zeyneb TÜRKMEN

Sütten Çıkan Her Kaşık Gridir.


Bera Zeyneb TÜRKMEN
31 Ağustos 2020 Pazartesi 17:27

Allah'ın isimlerinden biri "adil olan" anlamına gelen Adl'dır. Allah'tan başka her şey Allah'ın mülküdür ve Allah bu mülkün düzenini adaletle sağlamıştır. Kâinatta ve insan bedeninin her zerresinde sistem adalet üzerine kuruludur.

Yaradılışın derinliğinde görülen adil ve hakkaniyetli olma değerlerini insan olarak kaybettiğimizden beri, yaşantının temel sorunları ortaya çıktı. Mucizevi bir şekilde yaratılıp bizlere bahşedilmiş bedenimize, yediğimiz ve içtiğimiz kimyasal katkılı besinlerle zarar verip ilk adaletsizliği kendimize yaptık. Dahası, sigara içen bireyler hem kendini hem çevresini zehirleyerek bu adaletsizliği sürdürdü. Toplu taşımalarda yaşlılara, engellilere, hastalara ve hamile bayanlara yer vermeyi yalnızca görgü kuralı olarak değerlendirdik. Hâlbuki bu vatandaşlarımızın her birinin, genç ve sağlıklı bir ferde nazaran dezavantajlı oluşu nedeniyle kendilerine öncelik verilmesi bir hakkaniyetti.

  • Evde çocuk gelişimi ve eğitimine önem vermeyen annenin okulueleştirmesi,
  • Öğretmenin başarılı öğrencisini diğer öğrencilerinden kayırması,
  • Yöneticinin çalışan performansını hiçe sayarak yaptığı maaş zammı,
  • Başarılıve kurumuna katkısı bariz olan bireyin terfi edilmemesi,
  • İşe alımlarda referans adı ile masumlaştırılmış torpil,
  • İnsanlara verilen sözlerin tutulmayıp unutturulması... gibinicelerini ekleyeceğimiz örneklerle adaletin hayatımızın her alanında bittiğinigörürüz.

Son 6 aydır baş etmeye çalıştığımız Covid-19 ile ilgili mücadelede dahi eksik değerimiz adalettir. Kişisel tedbirlerini almadığı için virüsü bir başkasına bulaştıran fert, bu davranışın kul hakkı gaspı olduğunun bilincinde değildir.

Adalet mülkün temelidir. Bu mülk hem maddi hem manevidir. Hepimiz, çeşitli konular üzerinde "Adaletsizlik" ifadesini telaffuz etmeden, yediğimiz hakları gözden geçirip önce kendi adalet terazimizdeki hileleri düzeltelim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık