Erol KAYA

Tarihin Altın Sayfası Çanakkale..


Erol KAYA
20 Mart 2017 Pazartesi 14:36

İtilaf Devletleri’ne Karşı 1915–1916 Yılları Arasında Muhteşem Bir Azim Ve Mücadele İle Kazandığımız Çanakkale Zaferi’nin 18 Mart’ta 101. Yıldönümü Kutlanacak. Tarihe “Çanakkale Geçilmez” Diye Adını Altın Harflerle Yazdıran Zaferimizin En Güzel Şiir Ve Sözlerini Sizin İçin Derledik.

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı Sırasında 1915–1916 Yılları Arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu İle İtilaf Devletleri Arasında Yapılan Deniz Ve Kara Muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun Başkenti İstanbul’u Alarak İstanbul Ve Çanakkale Boğazlarının Kontrolünü Ele Geçirmek, Rusya’yla Güvenli Bir Erzak Tedarik Ve Askeri İkmal Yolu Açmak, Başkent İstanbul’u Zaptetmek Suretiyle Almanya’nın Müttefiklerinden Birini Savaş Dışı Bırakarak İttifak Devletlerini Zayıflatmak Amaçları İle İlk Hedef Olarak Çanakkale Boğazı’nı Seçmişlerdir. Ancak Saldırıları Başarısız Olmuş Ve Geri Çekilmek Zorunda Kalmışlardır. Kara Ve Deniz Savaşı Sonucunda İki Taraf Da Çok Ağır Kayıplar Vermiştir.

Osmanlı İmparatorluğu, Almanya’nın Rusya’ya Savaş İlan Ettiği 1 Ağustos 1914’ün Hemen Ertesi Günü, Almanya İle Bir İttifak Antlaşması İmzalamıştır. Bu Antlaşma, İmparatorluğun Eninde Sonunda Almanya’nın Ana Gücünü Oluşturduğu İttifak Devletleri Safında Fiilen Savaşa Gireceği Anlamına Gelmektedir. Enver Paşa, Fiilen Savaşa Girmeyi, Seferberliğin Tamamlanmamış Olması Ve Çanakkale Boğazı Savunmasının Tamamlanmaması Gibi Gerekçelerle Ertelemeye Çalışmıştır. Ancak Almanya, Bir An Önce Savaşa Fiilen Girilmesi İçin Baskılarını Sürdürmüştür. Bu Baskılar, Akdeniz’de İngiliz Donanması Önünden Çekilen Goeben Ve Breslau Savaş Gemilerinin İstanbul’a Gelmesiyle Bir Oldu Bittiye Getirilmişti. Daha Sonra Osmanlı Donanması’na Bağlı Bir Grup Gemiyle Karadeniz’e Açılan Bu Gemiler 27 Ekim 1914 Tarihinde Rus Limanlarını Bombalayınca Rusya, Osmanlı İmparatorluğu’na Savaş İlan Etmiştir.

Birleşik Krallık Donanma Bakanı Winston Churchill, 1914 Yılı Eylül Ayında Çanakkale Boğazı’nın Donanmayla Geçilerek İstanbul’un İşgalini Öngören Bir Planı Başbakan Herbert Asquith’e Vermiştir. Plan, Çeşitli Evrelerden Geçerek Uygulamaya Kondu Ve Birleşik Krallık Ve Fransa Gemilerinden Oluşan Bir Donanmanın Boğaz’a Geniş Çaplı Saldırıları 1915 Şubat Ayında Başlatıldı. En Güçlü Saldırı İse 18 Mart 1915 Günü Uygulamaya Konuldu. Ancak Birleşik Donanma Ağır Kayıplara Uğradı Ve Deniz Harekatından Vazgeçmek Zorunda Kalındı.

Deniz Harekatıyla İstanbul’a Ulaşılamayacağı Anlaşılınca Bir Kara Harekatıyla Çanakkale Boğazı’ndaki Osmanlı Sahil Topçu Bataryalarını Ele Geçirmek Planı Gündeme Getirilmiştir. Bu Plan Çerçevesinde Hazırlanan İngiliz Ve Fransız Kuvvetleri 25 Nisan 1915 Şafağında Gelibolu Yarımadası’nın Güneyinde Beş Noktada Karaya Çıkarılmıştır. İngiliz Ve Fransız Çıkarma Kuvvetleri Her Ne Kadar Seddülbahir Ve Arıburnu Sahillerinde Köprübaşları Oluşturmayı Başardılarsa Da Osmanlı Kuvvetlerinin İnatçı Savunmaları Ve Zaman Zaman Giriştikleri Karşı Taarruzlar Sonucunda Gelibolu Yarımadası’nı İşgalde Başarılı Olamadılar. Bunun Üzerine Sahildeki Kuvvetler Takviye Edilmek İçin Arıburnu’nun Kuzeyinde Suvla Koyu’na 6 Ağustos 1915 Tarihinde Yeni Kuvvetlerle Bir Üçüncü Çıkarma Yapılmıştır. Ancak 9 Ağustos’ta Kurmay Albay Mustafa Kemal’in Birinci Anafartalar Muharebesi Olarak Bilinen Karşı Taarruzunda İngiliz Komutanlığı İhtiyat Tümenini Ateş Hattına Sürerek Sahilde Tutunmayı Ancak Başarabilmiştir. Mustafa Kemal Ertesi Gün Koca Çimen Tepe – Conk Bayırı Hattında Yeni Bir Karşı Taarruz Gerçekleştirmişti, Bu Hattaki Anzak Birliklerini De Geri Atmıştır. İngiliz Ve Anzak Kuvvetlerinin İkinci Anafartalar Muharebesi Olarak Bilinen Genel Taarruzları İse Osmanlı Savunmasını Aşamamıştır. Tüm Bu Gelişmelerin Sonrasında İngiliz, Anzak Ve Fransız Kuvvetleri Gelibolu Yarımadasını 1915 Yılı Aralık Ayı İçinde Tahliye Etmiştir.. Çanakkale Anlatmakla Bitmez Yazmakla Bitmez..

Selam Ve Dua İle.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık