Erol KAYA

Tövbe


Erol KAYA
12 Haziran 2016 Pazar 14:04

İnsan, zaafları ile ve çevresel etkilerle, bilerek veya bilmeyerek zaman zaman günaha,sürüklenir. Yüce Allah (c.c)’ın kullarına lütfettiği “Tövbe-İstiğfar”bu durumdan kurtulmak için “rahmet kapısı” dır.

Tövbe’nin özünde pişmanlık vardır. Hakiki bir Tövbe için nefsin kendisi ile hesaplaşması,mücadele etmesi gerekir. Zaten Allah Resûlü’nün ifadesi ile günah, insanın içini tırmalayan,  başkalarının haberdar olmasını istemediği şeylerdir. Müslim, Biri Yani her an pişmanlık,   duyabileceği bir iştir. Pişmanlık ise tövbe’nin ilk şartıdır. Resûlullah (s.a.v) bir hadisinde “  (Günahtan) pişmanlık duymak, tövbedir)” İbn Han bel, derken, bu gerçeği ifade eder. Bir   başka hadisinde ise, “Günahtan Tövbe etmek, günahı terk edip bir daha ona dönmemektir.”  İbn Han bel,  buyurmuştur. Bu iki ifadeyi birleştirdiğimizde.

Tövbe-İstiğfar; “kulun, işlediği günahtan pişmanlık duyarak bir daha o günaha dönmemesi,  ve Allah (c.c)’tan kendisini affetmesini istemesidir” diyebiliriz. Zaten Tövbe, genellikle,   istiğfar, ile birlikte telaffuz edilerek adeta onunla özdeşleşmiştir.

Yegâne rehberimiz Peygamber Efendimiz (s.a.v), tövbenin âdâbını öğretmek maksadıyla,  şöyle buyurmuştur: “ Bir kimse bir günah işler de ardından güzelce abdest alır sonra kalkıp,  iki rekât namaz kılar ve Allah (c.c)’tan bağışlanma dilerse, Allah (c.c) onu mutlaka bağışlar”  Sonra da, söylediğini teyit etmek maksadıyla şu âyeti okumuştur: “ Ve onlar ki çirkin bir iş,  yaptıklarında ya da kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı hatırlayıp günahlarından dolayı,  hemen bağışlanma dilerler.

Zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki!” Âl-i İmrân, 3/135 Böylece Peygamber Efendimiz (s.a.v) tövbenin dil ucuyla yapılan bir eylem değil bilinçli bir eylem olduğunu anlatır.

Tövbe ve İstiğfar etmek için belli bir zaman ve mekan şart koşmamakla birlikte Kur’ân-ı, Kerim’de seher vakti Tövbe edenler övülmüştür.  Âl-i İmrân, 3/17

Tövbe –İstiğfar ederken insan istediği ifadeleri seçebilir, yeter ki içten ve samimi olsun.   Ancak pişmanlık ve af dileği en güzel sözcüklerle dile getirilmek isteniyorsa, o zaman,  sevgili,  Peygamberimizin ifadelerine bakmak gerekir. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in dilinden “ Seyyidü’l İstiğfar” yani en güzel Tövbe – İstiğfar, “Allah’ım, benim Rabbim sensin, senden başka ilâh yok.  

Beni sen yarattın ve ben senin kulunum.Ben gücüm yettiğince sana verdiğim söz üzereyim ve senin vaadine de güveniyorum.Yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım. Bana olan nimetini itiraf ediyorum.Günahlarımı da itiraf ediyorum. Günahlarımı bağışla,çünkü günahları senden başka bağışlayacak hiç kimse yoktur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık