Hemş.Zeynep PORTAKAL

Yemek Alışkanlığı ve Obezite


Hemş.Zeynep PORTAKAL
8 Haziran 2017 Perşembe 10:36

Beslenme yaşamın devamlılığı için gereklidir ve bu nedenle besinleri tüketerek bu eylemi gerçekleştiririz.

Ancak insanların çoğunun yemek yemekteki amacı sadece beslenme ve yaşamı sürdürme değildir. İlk yazımda Yeme bozukluklarına değinmek istedim. Peki Yeme bozuklukları nedir? Psikiyatrik bir hastalık mıdır? Amerikan Psikiyatri Birliği Yeme bozukluklarını Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza, Tıkınırcasına Yeme bozuklukları ve sınıflandırılmayan yeme bozuklukları diye sınıflandırıyor fakat şunu da belirtmeliyim ki bir çok taradığım literatürde Obezite,  "Tıbbi Durumu Etkileyen Psikolojik Faktörler" başlığı altında değerlendiriliyor. Peki sizde bu hastalıklardan birisi var mı? Kısaca bu hastalıklara tanı kriterlerine girmeden değinmek istiyorum.

•Anoreksiya Nervoza Nedir?

Beden Kitle İndekslerinin normal değerlerin altında "zayıf" olarak kabul edilmelerine karşın kendilerini kilolu hissederler ve aynaya baktıklarında kendilerini istenilen üzerinde görür. Kilo almaktan ve şişman olmaktan çok korkarlar. Hasta kilo kaybetme amacıyla bir takım davranış biçimleri geliştirir: Hastaların birçoğu bütün yiyecek alımını ileri derecede azaltarak kilo kaybeder.  Bazıları yoğun egzersiz yapar. Bazıları sıkı diyet yapar ara sıra kontrol kaybederek tıkınırcasına yemek yer ve ardından bu yediklerini kusarak çıkarır, laksatif (ishal yapıcı), diüretik (su atıcı, idrar söktürücü) gibi ilaçlara da başvurabilirler. Böylece hasta sağlıksız bir şekilde zayıflar.

•Bulimiya Nervoza nasıl bir hastalıktır?

Dönem dönem kontrolsüz, kompulsif (yineleyici hareket) ve hızlı bir besin tüketimi olup, bu tüketim büyük miktarlarda, kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilir ve bunu vücudun aşırı kalorilerden kurtulmak için sergilediği uyumsuz telafi davranışları takip eder. Bu uyumsuz davranışları şöyle açıklamam gerekirse; hastanın kendini kusturması, laksatif ve diüretiklerin yanlış kullanımı veya aç durma, aşırı egzersiz gibi uygun olmayan davranışlardır. Özellikle dış görünüşleri konusunda hassas olduklarından başkalarının onu nasıl algıladığı konusunda çok kaygılıdırlar.

•Tıkınırcasına yeme bozukluğu nasıl bir hastalıktır?

Bir bireyin aynı zaman diliminde ve aynı koşullarda yiyebileceğinden çok daha fazla miktarda yiyeceği kısa bir zamanda tükettiği, yemek yeme davranışını dizginleyemediği ve aşırı miktarlarda yemek yeme davranışının tekrar ettiği bir yeme bozukluğudur.

•Obezite nedir?

Aslında günümüzde büyük bir problem teşkil etmekle birlikte tıkınırcasına yeme bozukluğunun nedenidir; çünkü yüksek miktarlarda yeme davranışını içermekle birlikte birey fazla kaloriden kurtulmak için herhangi bir davranış sergilememektedir.

Ve Obezitenin boyutunu tespit etmede bu formül kullanılır: BKI=Ağırlık(kg) / Boy(m)2 Normal bir kilo için BKI aralığı 20-24.9'dır. Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi'ne göre fazla kilolular 25.0-29.9'dur. Dünya Sağlık Örgütü ölçütleri temel alındığında Obezite BKI(Beden Kitle İndeksi) 30 veya üstünde olarak tanımlanır.

Çevremdeki bir çok obez birey: "Türkiye diyet yapmak için uygun bir Ülke değil" diyor :) Espriyi bir tarafa bırakırsak bu hastalıklardan genel olarak tanı kriterlerine girmeden bahsettim,  "Beni anlatıyor" diyorsanız; Sağlıksız diyet yapmamak, "Yeterli ve Dengeli Beslenmek" ve daha sağlıklı bir psikolojik ve fiziksel enerjiye sahip olmak istiyorsanız bir Sağlık Kuruluşuna başvurmanızı öneririm.


YORUMLAR
  • yorum2017-06-08 19:32:18Sultan Sevtap İSTEK

    Yeni iş hayatında her geçen gün daha ileriye gitmeni dilerim. Başarı, şans ve huzur Seninle olsun.

  • yorum2017-06-08 13:07:27Gülcan demir

    Teşekkürler çok faydalı olmuş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık