Bera Zeyneb TÜRKMEN

Yeni Çeyrek Dönemler


Bera Zeyneb TÜRKMEN
31 Aralık 2019 Salı 12:55

Bu sene ilk kez eğitim öğretim yılımız çeyrek dönemlere ayrıldı. Her çeyrek dönemin sonunda öğrenciler okula araverirken, öğretmenler mesaiye devam edecekti. İkinci çeyrek dönemi geride bıraktığımız bugünlerde,bakanlığımızın yeni düzenlemesi birçoğumuza yarar sağladı. Hem özel hem devlet okullarında işleyiş birbirine yakın ve başarılı ilerledi.

Birinci çeyrek dönem tatilinde devlet okullarının çoğunda öğretmenler seminerlere yönlendirildi; sanatsal, kültürel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirildi. Bazı devlet okullarında geniş zamana yayılmış faydalı kurullar ve veli toplantıları yapıldı. Kazanım eksiği olan öğrencilere tamamlama etütleri düzenlendi. Özel okullarda ise öğrencilere yönelik takviye çalışmalar, öğretmenlerin akademik planlamaları, çalıştaylar, etkinlikler ve çeşitli sosyal aktiviteler ile süreç,devlet okullarına paralel olacak şekilde değerlendirildi. Burada verimliliği arttırmak açısından yapılanlara ek olarak, farklı alanlarda online sertifika eğitimlerinin de planlamalara dahil edilmesi önerilebilir.

Öğrenciler için okul açıldıktan yaklaşık 2 ay sonra tatile çıkmak fikri kulaklara ilk günden beri hoş gelmişti. 1 haftalık mola,tüm öğrencilere iyi bir motivasyon kaynağı oldu. Tatilin kısa oluşuyla öğrencilerokula başladıklarında derslere kolay uyum sağladı.

İşleyişte mağduriyet yaşayan taraf yalnızca çalışan annelerdi denilebilir. Sabah erkenden işe giden ve mesaisini tamamladıktan sonra eve dönebilen anneler yeni uygulamanın zorluklarını yaşadı. Belki de çocuklar bu vesile ile kendi ayakları üzerinde durmayı da öğrenebilecektir, kim bilir?

Genel anlamda yöneticiler, öğretmenler ve öğrencilerçeyrek dönem tatilinden verim aldı. Etkinlikler öğretmenlerin ve yöneticilerin iletişimlerini güçlendirdi, iş yoğunluğu ile birbirlerini göremeyen meslektaşların kaynaşmalarına katkı sağladı. Eğitimciler kendilerini geliştirmek ve dönem içinde zamanın kısıtlı olmasından kaynaklı gerçekleştirilemeyen aktiviteleri hayata geçirmek adına fırsatlar yakaladı. Bu göstergeler ışığında, her çeyrek dönem tüm paydaşlara yeni birikimler ve tecrübeler kazandıracaktır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık