Prof. Dr. Cemal FEDAYİ

Ak Parti Kazanamazsa Kaos Olur!


Prof. Dr. Cemal FEDAYİ
22 Haziran 2018 Cuma 12:58

Ak Parti karşısında, girdiği bütün seçimleri kaybeden CHP, bu defa yanına İP, SP ve HDP’yi de alarak bir ittifak halinde seçime girmeye karar verdi. Dışarıdan estirilen rüzgârla, sanki seçimi kazanacakmış gibi bir algı oluşturmaya çalışıyor.

Aslında gönlü Ak Parti’den yana olan bir kısım seçmen de iyi niyetle “Ak Parti’nin birtakım hataları oldu, değişimde hayır vardır, bu defa da bunları deneyelim” şeklinde düşünüyor. Bu şekilde düşünen seçmeni kazanmak isteyen CHP’liler, kampanya sürecinde oldukça dindar bir profil sergilemeye özel gayret gösteriyorlar.

Hatta Muharrem İnce bir konuşmasında, “15 yaşımdan beri her gün Cuma namazını kılıyorum” deyiverdi. Demek ki haftada bir kesmiyormuş; her gün Cuma namazı kılıyormuş… Bir CHP’li de vakti zamanında, “gösteriş olmasın diye ben Cuma namazlarını evimde kılıyorum” demişti…

Tabii halkımız her şeyin farkında: Kırk yıllık Yani, olur mu Kani

***

Benim bu yazımda muhatabım, kemikleşmiş CHP seçmeni değil. Ben onlardan umudu kestim…

Benim burada uyarmak istediğim, daha önce Ak Parti’yi veya MHP’yi desteklemiş olup da bu seçimde “bunlara bir ders verelim” düşüncesiyle Millet İttifakına oy vermeyi düşünen kesimlerdir…

Öncelikle diyorum ki; Millet İttifakı’nın görünmeyen ortağı, PKK’nın siyasi şubesi olan HDP’dir. Azıcık vatan ve millet sevgisi olan bir insan HDP’nin yer aldığı bir ittifakı destekleyemez… Desteklerse terörü desteklemiş olur… Seçimi bunlar kazanırsa da terör patlar

İkinci olarak diyorum ki; Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin siyasi konuda ne yapacakları belirsiz. Mecliste çoğunluğu sağlarlarsa ne yapacaklar? Bu konuda ortak bir cevap veremiyorlar. Eğer meclis seçimini bunlar kazanırsa siyasi alanda tam bir kaos ortaya çıkar ve siyasi sistem kilitlenir

Üçüncü olarak, CHP ve hempalarının iktisadi alanda ne yapacakları da belli değil. İktidara susamış CHP’lilerin, 16 yıllık iktisadi birikimi bir çırpıda buharlaştırmaları işten bile değildir. “Dolar 5 liraya dayandı, Ak Parti’ye oy vermeyelim” diyenler, muhalefet kazandığında doların 15 liraya dayandığını görünce pişman olacaklar…

***

Bilindiği gibi bu seçimde iki tercihte bulunacağız: Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği…

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın karşısında ciddi bir rakip bulunmamaktadır. Eski fizik öğretmeni Muharrem İnce ile eski inkilap tarihi öğretmeni Meral Akşener’in kazanma şansı yoktur.

Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın daha ilk turda kazanması kesin gibidir.

Problem meclis seçimindedir. Meclis seçiminde de Cumhur İttifakının çoğunluğu sağlaması muhtemel gözüküyor. Ancak burada kritik parti HDP’dir. HDP’nin barajı aşması durumunda Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu sağlaması zora girecektir.

***

Bunu gören CHP, HDP’nin barajı aşması için gizli bir çalışma başlatmıştır. CHP, bir kısım seçmenini, “cumhurbaşkanlığında İnce’ye, meclis seçiminde HDP’ye oy verin” diye örgütlemiştir. HDP de seçmenini “cumhurbaşkanlığında İnce’ye, meclis seçiminde HDP’ye oy verme” konusunda örgütlemiştir.

Sözcü yazarı Bekir Coşkun, CHP'lilerin HDP planını şöyle açıkladı: "...akıllı cumhuriyetçiler, sırf taktik olarak HDP'ye oy verecekler ama söylemeye utanıyorlar. Utanmayın... 'Cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhurbaşkanı adayımıza, milletvekili seçiminde HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın…"

FETÖ’nün de desteklediği bu sinsi ve gizli kampanya başarıya ulaşırsa HDP’nin barajı aşması mümkündür. Bu durumda Millet İttifakı ile HDP’nin mecliste çoğunluğu alması muhtemeldir.

***

CHP, İP, SP ve HDP’nin çoğunluğu sağladığı bir meclisten istikrar çıkmaz; kaos çıkar. Cumhurbaşkanlığı makamı ile meclis makamı arasında uyum ortadan kalkar. Yasama ve yürütmenin farklı ellerde olduğu bir sistem kaostan başka bir şey üretemez.

Bugünkü durumu beğenmeyenler çok daha beter bir durumla yüz yüze kalacaklardır.

Ekonomik alanda bir takım sıkıntıların olduğu doğrudur. Fakat çözümün adresi CHP-HDP ittifakı değildir.

Ekonomik sorunların çoğunluğu dış kaynaklıdır ve finansal saldırı şeklindedir. Bu saldırıların maksadı Türkiye’ye diz çöktürtmektir. Muhalefet kazanırsa ekonomiyi yeniden IMF’ye teslim edecektir… IMF de her zaman olduğu gibi acı bir reçete sunacaktır…

Ekonomideki sorunları çözecek ve finansal saldırıları göğüsleyebilecek tek alternatif yine Cumhur İttifakı’dır.

“Ak Partiye ve MHP’ye bir ders verelim” düşüncesiyle Saadet’i veya İyi Parti’yi desteklemeye niyet edenlere son söz olarak şunu diyorum:

Yol yakınken aklınızı başınıza alın; Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayın!..

***

Yazımı, daha önce IMF’den çok çekmiş, iç ve dış düşmanların pek çok saldırılarına maruz kalmış, yaşadıklarından dersler çıkarmış, eski Başbakan Tansu Çiller’in şu tespitleriyle bitiriyorum:

“Karşıda 5 birbirine benzemez ittifakı var. Bir de 6’ncı partiyi (HDP) Meclise sokmaya çalışıyorlar. Bu durumda 5 benzemez, ipi dışarıdan tutanın ipine asılarak hareket edecekler. Bunlar Türkiye’nin acil çözüm bekleyen sorunlarına çözüm üretemezler. Dış güçler, Türkiye’yi paramparça ederler.

Kısaca ve özetle: Ak Parti’den sonrası tufan!


YORUMLAR
  • yorum2018-06-22 17:54:45Raziye Ünal

    Teşekkürler Senin Cemal Fedai beyefendi düşüncelerinizi Aynen katılıyorum başarılarınızı iyilik ve mutlulukla nası yürekten diliyorum selam ve saygılarımla

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık