Bera Zeyneb TÜRKMEN

Bir Derste En Temel İhtiyaç: KİTAP


Bera Zeyneb TÜRKMEN
20 Temmuz 2019 Cumartesi 08:50

Ders kitapları, öğretmen ve öğrenci arasındaki bir köprüdür. Ders kitabına yüklenen görev, öğretmenin olmadığı durumlarda öğretme görevini üstlenmek suretiyle öğrenciye bilgi vermek, öğrencinin ders tekrarı yapıp derste öğrendikleriyle ilgili çalışmalarını yönlendirmektir.

Süreç içerisinde ülkemizde ders kitaplarının geldiği noktayı incelediğimizde; davranışçı eğitim modelinin geçerli olduğu yıllarda var olan ders kitapları, sözel derslerde ağırlıklı olarak ansiklopedik bilgiler içeren, daha çok okuma üzerine olan, görselliği ve araştırmaya olan ilgiyi minimize eden bir yapıdaydı. Sayısal derslerde ise konuyla ilgili teorem ve formülleri veren, bunların ispatlarını içeren, görsellikte yetersiz, proje tabanlı olmayan, daha çok soru merkezli olan bir içeriğe sahipti.

Yapılandırmacı eğitim modeline geçilen yıllarda ise; bilhassa ortaokulda öğretmen kılavuz kitapları, yeni sisteme geçişte öğretmene ufuk açan bir yapıdaydı. Proje, performans ve etkinlik eksenli olan öğretmen kılavuz kitapları, adeta öğretmenlerin başucu kitabı olarak kullanılmaktaydı. Bu kitaplar sayesinde öğretmenler gerek pedagojik gerekse akademik olarak, kendilerini geliştirme imkânı buluyorlardı. Son yıllarda öğretmen kılavuz kitaplarının olmaması, öğretmenlerin ders kitaplarını kullanımının azalmasında önemli bir etken olmuştur.

Okullarda ders kitaplarının önemini yitirmesiyle; ders kitapları yerlerini, akıllı defterlere ve soru bankalarına bırakmıştır. Bazı okullarda, öğrencilere dağıtılmak üzere gelen ders kitaplarının kolileri sene sonuna kadar açılmamaktadır. Ders kitaplarının ihtiyacı karşılamakta yetersiz kaldığını düşünen öğretmenler, bu boşluğu fotokopilerle israfa meylederek doldurmaya çalışmaktadır.

Ders kitaplarının kullanımında öğretmenin tutumu çok önemlidir. Öğretmen öğrencisini teşvik etmiyorsa, kitabın okunması olasılığı çok azdır. Ülkemizde var olan ve değişen sınav sistemine uyum eksikliğinden dolayı ders kitapları tercih edilmemektedir (Altun, Arslan ve Yazgan 2004). Yayınevleri bu açığın farkında olup çeşitli ürünleri piyasaya süredururken, MEB kitaplarının içeriğinin de bu ihtiyacı karşılayacak tarzda olması gerekmektedir. Ders kitaplarının interaktif ortamda hazırlanması ve sanal içeriklerinin bu sisteme yüklenmesi, kullanım oranını arttıracaktır. Okullarda farklı yayınlara başvurmayı yasaklamak yerine, ders kitaplarının içeriğini geliştirmek en doğru çözüm olacaktır. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık