Selim GÜREL

Ne Kitapmış Arkadaş?


Selim GÜREL
25 Ocak 2019 Cuma 10:59

Kemalizme yıllardır karşı çıkmış birisi olarak son günlerdeki Yılmaz Özdil’ in satışa sunduğu kitap ile ilgili eleştirileri doğrusu yadırgıyorum. Fiyat 2.500.- TL (İkibinbeşyüzTürkLirası). Vay efendim nasıl olur? Adam yazmış, doğru veya yanlış. Görüşlerine katılmam, kendisini de zerre kadar sevmem. Sevilecek bir insan olduğunu da düşünmüyorum. Lakin bu velvele neden, tahammülsüzlük neden anlamış değilim. Yazmış, çizmiş karşılığında bir fiyat belirlemiş. Peki bu kitabı alın diye kimseye bir baskı oluşturmuş mu? Bu kitabı alacaksınız hizmet, himmet demiş mi? Birilerinin kafasına silah dayamış mı? Kanunen alınmasını mecbur hale getirmiş mi? Yok … E o zaman bize ne ? Almak isteyen adam alsın, almak istemeyen de almasın. İki taraf ta birbirine saygı duysun. Belki ticareten aldı. Belki 2.500’e alıp 10.000.-TL’ye satma düşüncesi var vatandaşın. Fiyat konusunda eleştirecekse hitap ettiği kesim eleştirsin, biz kendimize bakalım.

Atatürk’ü istismar ediyormuş, kullanıyormuş. Biz kendi bahçemizi temizleyebildik mi? Adam bile diyemeyeceğim hoca kılıklı birisi “Peygamberin sünneti, hadi anneni öldürsene” dedi, hala da saçama sapan konuşmaya devam ediyor. Bu kadar tepki geldi mi?

Bizim muhafazakar basın vermiş veriştiriyor. Neden? Kitap 2500.- TL diye. Demiyorlar ki gerçekten böyle bir kitap nasıl bu kadar alıcı buluyor, bunda bizim de bir payımız var mı acaba? Siz de alın o kitabın ucuzundan bir tane, usulünce, medenice eleştirin yanlışlarını ispat edin, vatandaşın aldanmasını engelleyin. Var mı öyle bir gayretiniz? Yok. Rahmetli Necip Fazıl’ın “Benim 40 yıldır aradığım ses buydu” diye övdüğü merhum Salih Mirzabeyoğlu için önayak olsaydınız, siz de ona destek olsun diye böyle bir kitap baskısı yapıp satsaydınız, acaba muhafazakar geçinen insanımız ne kadar alırdı o kitaptan? Elbette vaktiyle elinden geldiğince destek çıkanlar olmuştur ama bu kadar değil.

O zaman lütfen susun efendiler. İnsanları ötekileştirmeyin, gündem değiştirmeyin. Başkalarını kötülemekle, kendini iyi görmekle, ne başkasına kötülük ulaşır ne de size iyilik.

Acı ama gerçek bilinen bir şey söyleyeyim. Muhafazakar kesim olarak istisnalar hariç olmak üzere okumuyoruz. Bir kitaba 25 TL vermeye eriniyoruz, dudak büküyoruz, pahalı diyoruz. 2.500 TL vereni de ayıplıyoruz. Bırakın muhafazakar basın öncelikle siz kitap okumak için 25 TL yi çok görmeyen, okuyan ve okuduğunu anlayan bir kitle oluşturun. Ondan sonra eleştirirsiniz Bay Yılmaz’ın kitabını. “Bu hükümet zamanında zenginleştiniz bakın kitaba bu kadar para verebiliyorsunuz” gibi tartışmalara gerek yok, gündem oluşturmaya gerek yok. Yılmaz Özdil’ den daha fazla siz yaptınız bu kitabın reklamını. Adam sizi kullandı kabul edin.

Geçmişte ismini şimdi zikretmeyeceğim CHP’li bir belediye gibi “Biz bu kitabı çalışanlarımıza aldık denmedikten sonra, uygunsuzluk olmadıktan sonra, Bay Yılmaz da istediği fiyata satar kitabını. Alan memnun satan memnun. Son olarak güzel bir Erzurum fıkrasıyla satırlarımı bitireyim. Allah’ a emanet olun.

Erzurum’ da sabah namazı vaktinde, camii avlusunda bir sarhoş tövbe eder, der ki :

“Ya Rabbi bana Adn Cennetlerini ver!”

O sırada camiyi kilitleyen imam sarhoşa

“Bu ağıznan mi Adn Cennetlerini istirsen?”

Sarhoş: Senene oğlum ! Senden mi istirem ?


YORUMLAR
  • yorum2019-01-26 19:50:33Sadettin Bayram

    Güzel yazı, ortaya konulanlarda haklısınız.
    Hem güncel olmuş hem de derin.
    Beyninize ve elinize sağlık.
    Doğrusu beyendim.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık