Melek ÖZTÜRK

Sevgililer Günü


Melek ÖZTÜRK
14 Şubat 2019 Perşembe 12:24

AZİZ VALENTİNA EFSANESİ

Bugün 14 şubat sevgililer günüymüş.

Evet şimdi gelelim asıl sadede,bu günün sevgililer günü olduğuna kim ve ne amaçla belirlediğini araştırmalarım sonucunda kesinliği belli olmayan bir efsaneye dayandığı kanısına vardım.

Bu efsane,Milattan sonra lll.yüzyıla dayanmaktadır.

Rivayete göre İmparator 2.Claudius Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı.Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı.

Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi.

İşte bu yüzden Claudias, Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentina ise Claudis'un hükümdarlığı kaldırdı.

Aziz Valentina ise Cladudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı.

Aziz Valentina kendi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti.

Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi.

Aziz Valentina,insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü.

Valentina Milattan sonra 270 yılınım 14 Şubat'ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

O gün itibariyle Sevgililer Günü olarak kutlandığı ifade edilmektedir.

Anlaşıldığı üzere Türkiye'de her zamanki gibi Hıristiyen adetlerini kutlamayı kendilerine özel gün olarak tercih eden güruh bir kitle var.

Hıristiyan toplumlarda daha bir gün olsun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun"afişini astığını duymadım.Türkiyede ise kendi özel günümüzmüşcesine sokakların en göz alıcı yerlerine "Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun"yazılı pankart açmaktan hiçte rahatsız olunmuyor. Mağaza vitrin camlarını süslüyerek" 14 şubat Sevgililer Gününüz kutlu olsun" yazısıyla alış veriş potansiyelini arttırmayı hedefliyen kapitaliz sistemede ön ayak olan zihniyeti kınıyorum.

Birde takıldığım bir nokta var,Bu özel denen günler de hediyelik eşyaların büyük bi kısmını kadınlara hitap etmesi erkeklerin hiçe sayılmasıda beni düşundürmuyor değil...

Yapıyorsunuz bir kutlama ozaman hediyelik Zentaş pırlantanın yanına Seıko kol saatinide iliştirseniz hiç fena olmaz derim.

Türkiye Müslüman bir ülkedir, Milli ve Dini bayramlarımız dışındaki kutlamalar için Peygamberimizin sizlere sözünü hatırlatmak isterim,

"KİM BİR KAVME BENZEMEYE ÇALIŞIRSA,ODA ONLARDANDIR"

Ey Müslüman kendine gel...


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık